Lironi Liderin e Opozitës, Prof. Dr. Sali Berisha!

THIRRJE PUBLIKE

Drejtuar:

Të gjithë Qendrestarëve Demokratë,

Strukturave Drejtuese të PDSH-së,

Grupit të Deputetëve të PDSH-së,

Partive aleate opozitare,

– Sot kur mbushen 101 ditë nga izolimi politik i Liderit Historik Prof. Dr. Sali Berisha;

– Kur ndaj Drejtuesit të PDSH-së dhe Opozitës Shqiptare nuk ka një proçes të rregull ligjor;

– Kur nuk ka shtet ligjor përsa kohë mazhoranca nuk ekzekuton vendimet e Gjykatës Kushtetuese;

– Kur ka rënë rendi dhe siguria në vend për shkak të lidhjeve të pushtetit me krimin;

– Kur demokracia është kthyer në autokraci;

– Kur liria i ka humbur të gjithë dimensionet;

– Kur vidhen taksat e qytetarëve të Tiranës nga banditi Veliaj dhe drejtorët e tij;

– Kur vendi drejtohet nga Grupi i Strukturuar Kriminal me në krye Edi Ramën;

– Kur shqiptarët vidhen dhe poshtërohen çdo ditë nga pushtetarët mafiozë;

– Kur qytetari nuk është zot në pronën e tij nëse ajo i duhet pushtetarëve;

– Kur kontrabandën e drogës e bën vëllai i Kryeministrit nën mburojën e Policisë së Pushtetit dhe “Drejtësisë së Re”;

– Kur “Drejtësia e Re” është nën urdhërat politikë;

– Kur SPAK dhe GJKKO shkel Kushtetutën dhe ligji;

– Kur Sokolët e PS në Gjykatën e Lartë, ndërkohë që rrëzon në shkelke të hapur të ligjit rekurset e Doktor Berishës, pranon rekursin e ankimuesit për kompetencën e dosjes së 21 e janarit, e cila është tagër vetëm e prokurorisë;

– Kur Gjykata Kushtetuese, i heq të drejtën 1/5 e Deputetëve t’i drejtohen asaj për interpretim të Kushtetutës, ndërkohë që Kushtetuta për këtë subjekt dhe Presidentin nuk kërkon legjitimim.

– Kur SPAK nuk guxon të hetojë çështjen McGonigal;

– Kur në krye të Ministrisë së Brendshme është përfaqësuesi i bandave kriminale;

– Kur banditi Edvin Kristaq Rama tallet si me Kodin Zgjedhor ashtu edhe për Komisionet Hetimore;

– Kur arrestohet dhe dënohet politikisht fituesi i Bashkisë Himarë;

– Kur shpopullimi është në kufinj ekstremë;

– Kur po tentohet të shthuret familja;

– Kur nuk ka vijë ndarëse ku fillon krimi e ku fillon shteti ligjor;

Nuk mund të ketë as dialog, as diskutime, as votime ligjesh e as Komisione Hetimore pa vënë kushtin kryesor e të panegociushëm:

– LIRIMIN E LIDERIT SALI BERISHA.

A dhe Zh e çdo aksioni opozitar duhet të jetë:

– LIRIMI I LIDERIT OPOZITAR Z. SALI BERISHA.

Çdo diskutim, dialog apo nismë opozitare, çdo pjesmarrje në votim në Kuvend apo Komision Hetimor ndërkohë që Lideri i saj është i izoluar politikisht, pa prova dhe pa akuzë, përveç se i shërben Edvin Kristaq Ramës në pikën më të ulët të degradimit të pushtetit të tij, bëhet thjesht për interesa personale.

Ky është plani ogurzi i pasardhësve të baballarëve të tyre që Lideri Berisha i rrëzoi në 1990, dhe bijtë e tyre nuk ja falin lehtë.

Kjo është arsyeja që ne këtë nuk duhet ta lejojmë.

Mosbindje civile nē çdo rrugë të Tiranës dhe Shqipërisë.

Bashkë dhe me çdo kusht për:

LIRIMIN E LIDERIT SALI BERISHA.

Asnjë rrugë të mesme nga kjo.

Nga sot, ky duhet të jetë lejtmotivi i çdo Demokrati dhe Shqiptari të Ndershëm.

Fitorja fillon me lirimin pa kushte të Prof. Dr. Sali Berishës.

Të tjerat janë iluzione.

Bashkohuni në këtë thirrje për:

LIRIMIN E LIDERIT BERISHA.

O sot, o kurrë.

Jemi të “dënuar” të shpëtojmë Opozitën dhe Shqipërinë.

PS: Nisur nga fakti se mediat më kanë bërë bllok, dhe kjo nuk është e rastësishme, shpërndajeni sa më shumë.

About Redaksia

Check Also

Meta: Dumani në shërbim skllavërues ndaj Ramës!

Presidenti i PL-së, Ilir Meta ka akuzuar drejtuesin e SPAK, Altin Dumani dhe prokurorët e …