Vietnami dënon më vdekje oligarken e ndërtimit

Manjatja e pasurive të paluajtshme Truong My Lan u dënua me vdekje të enjten nga një gjykatë në qytetin Ho Chi Minh në Vietnamin jugor në rastin më të madh të mashtrimit financiar të vendit ndonjëherë, tha media shtetërore Vietnam Net.

Pronarja dhe drejtuesja 67-vjeçare e kompanisë së pasurive të paluajtshme Van Thinh Phat u akuzua zyrtarisht për mashtrim në vlerën 12.5 miliardë dollarë – gati 3% e PBB-së së vendit 2022.

Lan kontrolloi në mënyrë të paligjshme Bankën Tregtare të Aksioneve Saigon midis 2012 dhe 2022 dhe lejoi 2,500 kredi që rezultuan në humbje prej 27 miliardë dollarësh për bankën, raportoi media shtetërore VnExpress.

Pavarësisht rrethanave lehtësuese – kjo ishte një vepër penale për herë të parë dhe Lan kishte bërë aktivitete bamirësie – gjykata ia atribuoi dënimin e saj të ashpër seriozitetit të çështjes, duke thënë se Lan ishte në krye të një sipërmarrjeje kriminale të orkestruar dhe të sofistikuar që kishte pasoja të rënda pa asnjë mundësi për rikuperimin e parave, tha VnExpress.

Veprimet e saj “jo vetëm që shkelin të drejtat e menaxhimit të pronës së individëve dhe organizatave, por gjithashtu e shtyjnë SCB (Saigon Joint Stock Commercial Bank) në një gjendje kontrolli të veçantë; duke gërryer besimin e njerëzve te lidershipi i Partisë dhe Shtetit,” citoi VnExpress të thoshte gjykimi.

Mbesa e saj, Truong Hue Van, shefi ekzekutiv i Van Thinh Phat, u dënua me 17 vjet burg për ndihmën e tezes së saj dhe bashkëshorti i Lan, Eric Chu Nap-kee, i cili është nga Hong Kongu, u dënua me nëntë vjet burg.

Lan dhe familja e saj themeluan kompaninë Van Thing Phat në 1992 pasi Vietnami hoqi ekonominë e tij shtetërore në favor të një qasjeje më të orientuar nga tregu që ishte e hapur për të huajt. Ajo filloi duke ndihmuar nënën e saj, një sipërmarrëse kineze, të shiste kozmetikë në tregun më të vjetër të qytetit Ho Chi Minh, sipas medias shtetërore Tien Phong.

Van Thinh Phat do të bëhej një nga firmat më të pasura të pasurive të paluajtshme të Vietnamit, me projekte që përfshijnë ndërtesa banimi luksoze, zyra, hotele dhe qendra tregtare. Kjo e bëri atë një lojtar kyç në industrinë financiare të vendit. Ajo orkestroi bashkimin e vitit 2011 të bankës SCB të rrethuar me dy huadhënës të tjerë në koordinim me bankën qendrore të Vietnamit.

Gjykata zbuloi se ajo përdori këtë qasje për të marrë para në dorë nga SCB. Ajo zotëronte në mënyrë indirekte më shumë se 90% të bankës – një akuzë që ajo e mohoi – dhe miratoi mijëra kredi për “kompanitë fantazmë”, sipas dokumenteve qeveritare. Më pas, këto kredi u kthyen tek ajo, raportoi media shtetërore VnExpress, duke cituar gjetjet e gjykatës.

Ajo më pas u dha rryshfet zyrtarëve për të mbuluar gjurmët e saj, shtoi gjykata. Ish-zyrtari i bankës qendrore Do Thi Nhan u dënua gjithashtu të enjten me burgim të përjetshëm për pranimin e 5.2 milionë dollarëve ryshfet. Arrestimi i Lan në tetor 2022 ishte një ndër arrestimet e profilit më të lartë në një përpjekje të vazhdueshme kundër korrupsionit në Vietnam që është intensifikuar që nga viti 2022. E ashtuquajtura fushata e furrës së ndezur ka prekur nivelet më të larta të politikës vietnameze. Ish-presidenti Vo Van Thuong dha dorëheqjen në mars pasi u përfshi në fushatë.

About Krye Redaktor

Check Also

Mediat botërore nxjerrin foton: Djali i Vuçiç i përfshirë në skenën e huliganëve kriminalë para ndeshjes Serbi-Angli

Djali i presidentit të Serbisë, Danilo Vuçiç, ndodhet në Gjermani për Kampionatin Evropian dhe aty, …