Hakimi: Dominojmë ndaj Barcelonës, kemi ardhur këtu për t’u kthyer me fitore në Paris

Jo vetëm Luis Enrique, përkrah trajnerit të PSG, në konferencë për shtyp para ndeshjes së Champions ndaj Barcelonës doli edhe mbrojtësi maroken i parisienëve, Achraf Hakimi.

“Kemi ardhur me shumë dëshirë, dëshirë për të ndryshuar atë që ndodhi në ndeshjen e parë. Ne kemi ardhur për të fituar dhe për tu kthyer me fitore në Paris. Ne folëm me njëri-tjetrin, ne duam të qëndrojmë së bashku për të arritur fitoren.

Si është Mbape fizikisht, si ndihet dhe si e mendoni situatën e tij?

“Unë nuk mund të luaja në ndeshjen e parë. Doja të ndihmoja skuadrën. Ne luajtëm një lojë të mirë, por nuk arritëm të fitonim. Nesër do të duhet të japim gjithçka për të marrë fitoren. Ndjej se Mbape është shumë i motivuar, si gjithë ekipi. Është koha për të treguar se jemi gati dhe për të ndryshuar rezultatin e ndeshjes së parë.

Mbape nuk po kalon një moment të madh të formës. Çfarë i thatë ju?

“Ne nuk kemi folur shumë këtë javë. Ai e di se çfarë duhet të bëjë, ne të gjithë e dimë se çfarë duhet të bëjmë. Ne kemi ardhur për të fituar dhe ai është gati dhe ne jemi gati. Së bashku do të sjellim fitoren.

A ju pëlqen filozofia e Luis Enrikes?

“Ne kemi pasur të njëjtin stil loje që kur trajneri filloi me ne. Ne duam të dominojmë dhe të krijojmë shumë mundësi. Kjo është ajo që do të përpiqemi të bëjmë për të sjellë fitoren në shtëpi. Idetë e tij janë shumë të qarta dhe ne e shohim atë, Luis Enrike përpiqet të ndryshojë, të bëjë lëvizje të ndryshme.

Jeni të shqetësuar për Rafinjën?

“Ai mund të na krijojë probleme, por jo vetëm ai. Ata kanë lojtarë shumë të mirë dhe ne duhet të jemi në gjendje t’i kontrollojmë ata. Duhet t’i fitojmë duelet tona që ata të mos ndihen rehat”.

A do të jetë e vështirë të luash jashtë?

“Unë nuk mendoj se asgjë do të ndryshojë. Tifozët nuk luajnë. Ne do të jemi njëmbëdhjetë kundër njëmbëdhjetë në fushë. Tifozët nuk do ta ndryshojnë lojën”.

 

About Redaksia

Check Also

Hysaj fajësohet për golin e dytë të Italisë, uli kokën dhe lejoi rrjetën

Një video nga momenti kur Italia shënoi golin e fitores me Shqipërinë është bërë virale …