SPAK e di, te Rama shkohet nga rruga Veliaj & Co

Nga Basir ÇOLLAKU

Sa më thellë të gërmosh, aq më shumë hajdutëri do të zbulosh. Kjo po ndodh në qeveri, bashki, agjenci, Rama mendon se duke e hequr nga një foto e heq veten nga bashkëvjedhja me bashkiakun e Tiranës.

Erion Veliaj dhe Edi Rama janë në të njëjtën organizatë kriminale.

Disa nga dosjet e mëdha:

-Inceneratorët. Një skemë piramidale mashtrimi me kosto mbi 430 milionë euro. Një djegës fantazmë nuk gjendet askund. Për të jepen ende 80 mijë euro në ditë. Arben Ahmetaj ish-zëvëndësRama ka pohuar se pronar faktik i këtij biznesi është Erion Veliaj.

-Eco Tirana. Ortakja në Itali në lidhje të forta me Ndrangheta. Atje ka arrestime dhe sekuestrime të shumta.

-Teatri Kombëtar. Nuk zbatohet vendimi i Gjykatës Kushtetuese për paligjshmërinë e veprimeve të kryebashkiakut të Tiranës.

-Vrasja e Ardit Gjoklajt.

-Pemët. Çmbjellja e pemëve, heqja e palmave ndonëse kishin kushtuar 1500 euro copa dhe zëvëndësimi me pisha, deri në 6,3 milionë lekë një fidan. Propoganda për 1 milionë pemë të mbjella është një hetim i munguar.

-Kullat si porosi e Ndrangheta. Nga antimafia italiane në vitin 2020 vjen një dosje me përgjime të kulluara. Mafiozët e përtej detit kishin gjetur garancitë nga drejtori i afërt i Veliajt dhe lejet e ndërtimit ishin premtuar. Në Itali u arrestuan disa të pandehur dhe sekuestruan asete. Ndërsa në Tiranë SPAK ka hyrë në vitin e 5-të të heshtjes. Në zyrën e urbanistikës në Bashkinë e Tiranës për shumë vitr drejtonte Joni Baboçi dhëndërri i ish-ministrit Fatmir Xhafa. Ai u “vetëlargua” në kohën kur nisi SPAK të vizitonte bashkinë.

-Kompania bashkiake e rindërtimit DC. Në këto vite, nga krijimi ka nbi tre milionë euro humbje, si kosto pagesash e shërbime të padobishme. Si një çerdhe elektorale me para publike.

-Asfaltet dhe tenderat elektoralë. Janë shumë rrugë në lagjet e Tiranës të tenderuara pasi kryheshin punimet nga punëtorë të bashkisë dhe paratë rrëshkisnin në llogaritë e firmave financuese të votëblerjes së Veliajt.

-Super 5D. Tre drejtorë në qeli e gjashtë të tjetë në hetim. Tusha, Molla, Qato, ekipi bashkëgrabitës i Veliajt. Vëllezër e familjarë të tyre me invedtime dhjetëra milionë euro hotele e pallate me paratë publike të plaçkitura si një genocid. Do të duhet të vijohet me ujësjellsin, një pusetë thithëse shpërdoruese parave e taksave, ndonëse u dogj një arkiv shkresash kohë më parë.

Të gjitha dosjet kanë qenë si enë komunikuese të qarkullim-përfitimit të parave me regji drejtorësh dhe afërmendsh shefit të tyre.

Të lësh Erion Veliajn ende në zyrë dhe jo qeli është tregues varësie. Veliaj është rruga drejt Ramës. Njëlloj si Tahiri, Ahmetaj, Beqja, Xhaçka, Koka, Gjiknuri, Charles McGonigal, Balla Taulant, Xhafa Fatmir, Engjëll Agaçi, Dako Vangjush, e plot të tjerë. Asgjë në marrjen e miliona eurove nuk është bërë fshehtas kryeministrit dhe bashkiakut. Ka një pafundësi tmerresh e katrahure.

Varet se kush ka lënë gjurnë më tepër.

About Redaksia

Check Also

Programi ekonomik i PD të diskutohet në Grupin Parlamentar, në Kryesinë e Sekretariatet dhe të miratohet në Këshillin Kombëtar

!Bujar LESKAJ Të gjithë departamentet e Partisë Demokratike të drejtuar nga Prof. Dr. Sali Berisha, …