Fytyra e drejtësisë së re, e dënuar në Greqi, me tre mbiemra…

Vetingu i dyshimtë për Irena Gjokën

Të dhënat e publikuara nga media greke ngrenë pikëpyetje të forta edhe mbi procesin e rivlerësimit kalimtar (Vetingut) të gjyqtares Irena Gjoka.

Gjoka, në ish-gjyqtare e Krimeve të Rënda, kaloi automatikisht tek Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (GJKKO) me krijimin e këtij institucioni të ri të Drejtësisë, në dhjetor 2019.

Gjoka u konfirmua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK), me vendimin e datës 26 shkurt 2020, vetëm dy muaj pasi kishte marrë emërimin automatik pranë Gjykatës së Posaçme.

Komisioneri Publik i kohës, Dariel Sina, e ankimoi vendimin e konfirmimit, pasi konstatoi problematika me ligjshmërinë e burimeve të pasurisë së gjyqtares Gjoka.

Komisioneri Sina u emërua në Gjykatën e Lartë, kur Kolegji i Posaçëm i Apelimit-KPA (shkalla e dytë e Vetingut) ishte në përfundim të procesit për Irena Gjokën.

Komisionerja e re, Irena Nino, në një rast shumë të rrallë, vendosi të tërhiqet nga ankimi dhe kërkoi konfirmimin e saj në detyrë, gjë e cila u vulos nga KPA.

Megjithatë, në të gjithë procesin e rivlerësimit për Irena Gjokën, asnjë prej autoriteteve shtetërore që marrin pjesë drejtëpërdrejtë apo si ndihmëse të Vetingut, nuk ka konstatuar problematika në kriterin e figurës së saj.

As Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM), struktura me ekspertë ndërkombëtarë dhe që ka aksese për informacion pranë institucioneve të huaja, nuk arriti të sigurojë informacion se Irena Gjoka është ndaluar të hyjë për 10 vjet në zonën Shengen (sipas raportimeve të gazetës “Protothema”).

Duket se shumë institucione kanë dështuar me verifikimet për gjyqtaren Irena Gjokën. Kanë dështuar institucionet vendase dhe ndërkombëtare. Por, kjo “syleshësi” kaq e madhe duket se është e organizuar.

Irena Gjoka u caktua në postin e kryetares së komanduar të Gjykatës së Posaçme. Ajo është gjyqtarja që ka caktuar masën e sigurimit “arrest në shtëpi” për drejtuesin e opozitës, Sali Berisha, ndërkohë që ndaj tij ende nuk ka asnjë akuzë konkrete.

Irena Gjoka formalizoi arrestimin dhe dënimin e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri, për “korrupsion në zgjedhje”, në një proces që ka shumë probleme ligjore e proceduriale.

Irena Gjoka është kryesuesja e trupës gjykuese në çështjen e kreut të një tjetër partia opozitare, Fatmir Mediu, i akuzuar për “shpërdorim detyre” për çështjen “Gërdeci”.

Ndoshta mund të jetë rastësi që Irena Gjoka është gjyqtare në të gjitha këto çështjet me figurat opozitare.

Por, shumë rastësi nuk përbëjnë rastësi. Aq më tepër, kur gjyqtarja që duhet të japë drejtësi për këto raste, si edhe për shumë e shumë të tjera, dyshohet se ka cënuar rëndë besimin e publikut, pasi, sipas të dhënave të medias greke, ka fshehur të dhëna problematike të së shkuarës së saj.

Për më tepër, fshehja e të dhënave në formularin e Dekrimanizimit janë edhe vepër penale, e dënueshme nga një deri në katër vjet

About Krye Redaktor

Check Also

Hysaj fajësohet për golin e dytë të Italisë, uli kokën dhe lejoi rrjetën

Një video nga momenti kur Italia shënoi golin e fitores me Shqipërinë është bërë virale …