Revolta e fermerëve, me Berishën fitonin nga 7 milionë lekë për dynim, me Ramën falimentin total

Fermerët po shkojnë drejt një falimentimi të plotë si shkak i injorimit të regjimit. Ata të thonë se në kohën e Berishës fitonin nga 7 milionë lekë për dynym, ndërsa sot malli i tyre hidhet rrugëve dhe mbush kanalet pasi regjimi i ka çuar drejt falimetimit të plotë.

Fermerët në qarkun e Beratit janë mbledhur në protestë paraditen e kësaj të marte (13 maj) ku kanë bllokuar aksin rrugor Berat-Lushnjë.

Ata kanë hedhur prodhimet e tyre në rrugë, në shenjë proteste, pasi u kanë mbetur pa shitur për shkak se u kërkohen me çmim shumë të lirë.

Fermerët shprehen se një kilogram domate ua marrin me 20 lekë, ndërsa në Tiranë e shesin me 160 lekë. Po e njëjta situatë dhe ke kastravecin, sipas tyre.

 

Kërkesa e tyre ndaj institucioneve është që të mos abuzohet me çmimet dhe të zbatohet ligji.

About Krye Redaktor

Check Also

25 mijë pronarë kundër ligjit të regjimit për pronat, vetëm 329 pronarë kanë aplikuar në 1 vit

Pronarët dalin hapur kundër ligjit të regjimit për pronat. 25 mijë pronarë nuk kanë pranuar …