Deklarata e Musk: Nuk mund ta shoh veten duke votuar për Biden këtë herë

Në një deklaratë të fundit, Elon Musk, CEO i Space X dhe Tesla, deklaroi me vendosmëri se ai nuk po e mbështet Presidentin Joe Biden në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të 2024 në SHBA. Musk, një ish-mbështetës i Bidenit, me sa duket ka pësuar një ndryshim të rëndësishëm politik.

Ai shprehu pakënaqësinë e tij për rizgjedhjen e mundshme në platformën “X”. “Nuk mund ta shoh veten duke votuar për Biden këtë herë,” shkroi ai në përgjigje të një postimi të përdoruesit të lidhur me intervistën e tij të mëparshme me CNBC, në të cilën Musk shprehu dëshirën e tij për një person normal me sens të përbashkët si presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara.

Komentet e fundit të Musk për këtë janë vazhdimësi e ndjenjës që ai shprehu në atë intervistë të mëparshme.

 

Musk, i cili votoi për Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, duke e përmendur atë si një alternativë ndaj paqëndrueshmërisë së Donald Trump, më vonë u pendua për vendimin e tij në maj 2021. Siç raporton “ZIMO”, ai përsëriti preferencën e tij për “një president normal në dhjetor 2021 dhe propozoi një kufi të sipërm prej 70 vitesh për kandidatët për poste politike”.

Musk kohët e fundit ka mbështetur hapur Partinë Republikane, madje duke sugjeruar guvernatorin e Floridës Ron DeSantis si një kandidat ideal presidencial në vitin 2024.

Pakënaqësia e Musk me administratën e Biden u shfaq kur ai u përjashtua nga Samiti i Automjeteve Elektrike të Shtëpisë së Bardhë në gusht 2021. Përveç kësaj, Musk ka kundërshtuar planin e Partisë Demokratike për të taksuar miliarderët.

About Krye Redaktor

Check Also

Mediat botërore nxjerrin foton: Djali i Vuçiç i përfshirë në skenën e huliganëve kriminalë para ndeshjes Serbi-Angli

Djali i presidentit të Serbisë, Danilo Vuçiç, ndodhet në Gjermani për Kampionatin Evropian dhe aty, …