Marine Le Pen mori dyfishin e votave të Macron në zgjedhjet e së dielës

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka bërë të ditur se po shpërndan Parlamentin dhe po bën thirrje për zgjedhje të reja në vend.

Kjo lëvizje e tij vjen pas humbjes së thellë të partisë që ai drejton në zgjedhjet për Parlamentin Europian, ku sipas sondazheve do të marrë rreth 15 % të votave, kundrejt 30 % të votave që rezulton të ketë marrë partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen. Ai ka kërkuar që zgjedhjet parlamentare të mbahen më 30 qershor dhe 7 korrik.

Kujtojmë se sipas projeksioneve, këto zgjedhje për Parlamentin Europian kanë regjistruar një rritje të forcave të ekstremit të djathtë.

About Krye Redaktor

Check Also

25-vjetori i çlirimit të Kosovës/ Kurti: BE është synimi ynë politik, NATO destinacioni ushtarak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se 25-vjetori i çlirimit të vendit, është ditë …