Drogë nga Shqipëria në Itali, arrestohen 3 shqiptarë

Karabinierët e Altopascios dhe të Radiomobile arrestuan tre shqiptarë dhe iu sekuestruan atyre, kokainë, hashash dhe mijëra euro.

Kur pa karabinierët që po kontrollonin disa automjete në via Roma, pranë qendrës së Altopascios, një shqiptar tentoi të fshihte diçka në kabinën e makinës së tij. Oficerët , që dyshuan për këtë sjellje, kanë kryer kontrolle të kujdesshme në makinë dhe zbuluan dy kilogramë heroinë.  Menjëherë më pas në Tassignano u kryen hetime të tjera për dy të rinj me banim në Capannori. Pas kontrolleve përkatëse në shtëpi, në të dyja rastet u bë arrestimi. Shkoi në tre pra numri i të arrestuar për posedim droge për qëllime trafiku, të tre shqiptarë dhe në në dy operacione të veçanta kundër drogës.

Së pari, karabinierët e Altopascio kanë kontrolluar të shtunën një 31-vjeçar shqiptar, që dukej sikur nuk po bënte asgjë, me banim në Bientina, që ndodhej në makinën e tij.  Nervozizmi që e tradhtoi dhe përpjekja e ngathët për të hequr disa pako nga sytë e policëve, bëri që karabinierët të vazhdojnë hetimet e mëtejshme.

Për këtë, ata kanë kryer kontroll personal dhe në automjet, duke konstatuar praninë e katër pakove mbështjellë me celofon me 2 kg heroinë, 4 celularë, një çelësi dhe shumën prej 6650 euro, me gjasë të ardhurat e shitjes së paligjshme. Dhe kontrolli i mëpasshëm i shtëpisë bëri të mundur sekuestrimin e materialit për ambalazhim dhe 45 gram hashash.

Pothuajse njëkohësisht, karabinierët e Compagnia di Lucca, në Tassignano, një fshat në Capannori, në via del Casalino, pas një vëzhgimi, kontrolluan një 23-vjeçar dhe një 20-vjeçar, të dy shqiptarë me banim në Capannori, të cilëve u gjetën 3.5 gram kokainë, të ndarë në tre doza. Në kontrollin e mëpasshëm të shtëpisë, u zbuluan edhe 64 gramë të së njëjtës lëndë të ndara në 57 doza, 2.5 gramë hashash të tjera, materiale të ndryshme ambalazhimi dhe 6400 euro, ndoshta edhe këto të marra nga dyqani.

Droga, nëse do të hidhej në treg, do të kishte dhënë në total rreth 150 mijë euro.

Të arrestuarit, pas formaliteteve, janë shoqëruar në burgun e Masës, në dispozicion të organeve të drejtësisë.

Në këtë periudhë janë intensifikuar shërbimet e parandalimit të krimeve të këtij lloji edhe pse janë vjedhjet që mbajnë vëmendjen kryesore të policisë: të shtunën në mbrëmje një në një magazinë në via Romea në Altopascio dhe një në një shtëpi në Gragnano.

About Redaksia

Check Also

Greqia pubikon skandalin: Gjyqtarja Irena Gjoka e dënuar në Greqi për falsifikim dokumentesh

Shkrimi i plotë i gazetës më të madhwe greke, “Ta Nea” Gjyqi i kryebashkiakut të …

Leave a Reply