Incidenti në New York, qytetari i përvishet Ballës për Berishën: Do të…

Nga Adriatik DOSTI

E pa besueshme por plotesisht e vertete….

Keta jane kelyshet e mercenaret e Rames qe bredhin rrugeve te New Yorkut…

…Kur historine e meposhteme ma kallxoi miku im i mire e i famshmi shkodran gjyqtar futbolli Tef Prela sinqerisht nuk desha ta besoja se mu duk si shaka apo thjesht provokim profesional ndaj meje shoqeruar me humorin e zakonshem e fin te Tefes…. …por kur po fale Tefes u lidha vete e fola ne telefon me personin qe u be pa dashur protagonist real e okular i ngjarjes qe do ju tregoj me poshte atehere jo vetem qe
vendosa ta bej publike e ta ndaj me ju per te mesuar e kuptuar se c’kane bere e po bejne zagaret, kelyshet e mercenaret me pagese te Rames jo vetem brenda Shqiperise ku kane zaptuar pothuajse krejt median shqipfolese prej kohesh …por edhe teksa cirren e ulerasin mes rrugeve e shesheve te Amerikes e teksa perbetohen se do bejne gjithcka per ta shkaterruar e zhdukur Berishen njehere e mire nga faqja e dheut…

…Personi ne fjale quhet Muhamet Omari …e rrjedh nga nje familje e shquar, e ndershme, patriotike e demokrate te hereshme shkodrane…i persekutuar famijarisht prej rregjimit barbar komunist prej dekadash …si dhe nje nga ata qe punuan e luftuan aq fort ne vitet e para te pas rrezimit te sistemit komunist ne periudhen 90 -98…per vendosjen e demokracise ne Shqiperi….e me pas pas largimit te tij nga Atdheu…zoteria ne fjale per disa vite resht ka qene kryetari i shoqates prestigjoze shqiptaro-amerikane…Albanian & American for Demokracy qe perfshinte New Yorkun, New Jerseyn dhe Connecticat…

Ja rrefimi i Muhamet Omarit…

…Po ecja ne 42 Street ne Time Square te enjten e 30 dhjetorit te 2021 …ishte ora 2.35 PM [ mbasdite]…kur degjoj dike pas meje qe po fliste shqip madje me ze te larte…

…A degjon ti morr burre…c’nuk po bejme per ta shkaterruar Berishen…per ta heq qafe ate plehren…jemi te vendosur kundra tij…ore a kupton ti…po paguajme qimet e kokes per ta larguar e zhdukur nga skena fare…do bejme ca kemi ne dore ne qe t’ja nxijme jeten degjo e beso vllain tat ti…kuptove ?

…Kthej koken e c’te shoh…ishte gazetari privat i Edi Rames /// Sokol Balla qe fliste me dike ne celular….i cili me sa duket kish ardhur ne Amerike per te festuar Vitin e Ri…

Ishte i veshur me tuta sporti e me nje xhakovente qe nuk di pse me kujtoi ata ”trimat” qe mbanin krahe qafe kallashnikovet gjate rrevolucionit bolsheviko-evgjito-komunist te 97…

…Ne krah kishte nje grua te re e cila shtynte nje karroce me nje femije te vogel brenda…

…Kur degjova ate lloj fjalori dhe zerin e tij te larte ne shqip… e ato lloj sharjesh e ate lloj urrejtje per Doctor Berishen…s’durova dot …ndalova…u gjenda balle per balle me te e ju ktheva e i thashe ato qe meritonte t’ja thoja…u skuq, u tremb …u be meit e mbylli gojen, mbylli edhe celularin …e u ndje teresisht ne faj e si i dhjere ne breke … me beri shenje me dore sikur kerkonte ndjese e uli koken…pasi kurre nuk ja priste mendja qe kjo lloj rastesie e koincidence krejt e pa pritur por edhe e pa deshiruar per te do ti ndodhte pikerisht atij ne mes te Time Square e ne mes te Amerikes….

Po si nuk mu dha ne ate cast [ pasi u bera nervoz e u rrevoltova vertet shume ] qe ta filmoja e incizoja ne celularin tim e pastaj ta shperndaja publikisht ne Internet…e mbylli biseden me mua shkodrani i mire Met Omari…

Ja pra keta jane pikerisht ata e ato … [ Faktet ] te cilet i besoj aq fort Amerika e i quajti raportimet e tyre dokumente ”zyrtare” te DASH per korrupsionin e Berishes e nje nga aresyet e ”forta” per ta shpallur Saliun Non Grata…nisur qe nga Rama i pari e duke vazhduar me Delinen qe ende duket se i mban Manallin ne dore…duke shkuar me tej me Kol Ballen e Belindes…me Ambasadoren ”mike” …me Briseiden mbesen e Dhenderrit te Enver Hoxhes etj etj …

Une kaq kisha…c’mesova …ju a rrefeva…tani radha ju takon komenteve tuaja …

A.R.D

About Redaksia

Check Also

Investigimi/ Trafik kokaine me taksitë në Tiranë, pamje e prova, por policia hesht

Me shprehjen “e dinim” që nën zë e qarkullojnë këto ditë ata që duhet të …

Leave a Reply