Evi Kokalari: Fijet politike dhe milionat që lëviz Alptekin

ALPTEKIN

Historia fillon diku ne vitin 1995 -1996, kur Kamil Ekim Aptekin, me origjin Turke, studionte ne te njejtin fakultet te Utrecht ne Hollande me Lulzim Bashen. Keta te dy do te beheshin miq shume te ngushte, aq sa Lulezim Basha do e bente Alptekinin “Konsull Nderi” te Shqiperise ne Turqi, titull qe Alptekin me krenari e shkruan ne te gjitha biografite e tija, dhe Alptekin do zgjidhte Lulzim Bashen si drejtues te ceremonise se tij martesore, qe zakonisht bekohet nga lider fetar.

Alptekin eshte nje bisnesmen i zoti, me lidhje te forta si ne Turqi dhe ne Amerike. Ai ne fakt eshte kryetar i Keshillit te Bisnesit Turko-Amerikan. Alptekin ka pasur aftesine te lidhet dhe te punoj per disa muaj ne Kongresin Amerikan, kur sic thote dhe vete, here pas here takohej me Joe Biden, qe ne ate kohe ka qene Senator, dhe ecnin bashke ne Senat. Para disa vitesh, Alptekin ka pritur si mysafir ne Turqi vellain e Joe Bidenit dhe gruan e tij.

https://www.duvarenglish.com/turkish-businessman-ekim-alptekin-hosted-joe-bidens-brother-on-vacation-in-turkey-news-56406

Alptekin gjithashtu ka lidhje shume te ngushta dhe me qeverine e Erdoganit. Ne fakt, Alptekin eshte kaq individ i besuar nga rrethi i ngushte I Erdoganit, sa atij ju besua misioni shume i veshtire por dhe shume i rendesishem per te luftuar oponentin e Erdoganit; Gulenin.

Linku me poshte flet per nje takim ne New York te Alptekin me dhendrin e Erdoganit ku eshte diskutuar rrembimi dhe kthimi i Gulenit ne Turqi.
https://www.france24.com/en/20181217-partners-ex-trump-aide-flynn-indicted-over-gulen-plot

Ne te njejten kohe, Alptekin punesoi gjeneralin Flynn per te influencuar ekstradimin e Gulenit nga qeveria Amerikane. Flynn u pagua $530,000 nga Alptekin. Pagesa u be nepermjet firmes se Alptekinit te rregjistruar ne Hollande INOVO BV, por indirekt fondet vinin nga qeveria Turke. Per kete fakt Alptekin eshte denuar si agjent i huaj ne Amerike. Linku me poshte ka detajet mbi kete ceshtje.
https://www.justice.gov/opa/pr/fourth-circuit-upholds-jury-conviction-foreign-agent-prosecution

https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.inovo_bv.894acd39a4c88ce16ef404e035260abb.html

Nderkohe, Nick Muzin bashke me gjeneralin Flynn, punonin ne fushaten e Donald Trump per zgjedhjet e 2016. U diskutua me vone qe Flynn do behej CEO I kompanise se Muzin, por Flynn e ka pergenjeshtruar.
https://www.timesofisrael.com/ex-trump-aide-flynn-goes-to-work-for-pro-israel-lobbyists-who-aided-qatar/

Lidhjen e Lulzim Bashes dhe Nick Muzin, duket qarte se e ka mundesuar Alptekin. Ne fakt Lulzim Basha ne 2017 mburrej qe kishte akses tek zyrtar te larte amerikane, dhe ata do ti mundesonin lidhje te metejshme me individ te administrates se Trump. Kuptohet qarte qe keto lidhje do mundesoheshin nepermjet Gjeneralit Flynn dhe Nick Muzinit.

Fatkeqesisht, gjerat morren nje drejtim tjeter kur Gjenerali Flynn u investigua per telefonatet e tij me Ambasadorin Rus, si dhe per pagesat e lobimit nga Alptekin dhe Erdogani. Ishte ne kete kohe qe Nick Muzin vendosi te deklaroj, dhe pse me pak vonese, pagesen prej $500,000 e cila u mundesua nepermjet Binata Trade ne emer te Lulzim Bashes.

Pikepyetja qe mbetet ketu eshte fakti qe lobimi Bashes, kushtoi me shume se sa ekstradimi i Gulenit. Kjo me ben te mendohem se çfare tjeter do perfitonte Basha me kete lloj pagese?

T’i leme menjane per nje moment historine e Bashes, Muzin, Alptekin, Flynn, Erdoganit dhe Gulenit , dhe te kthehemi ne 8 Tetor 2006, kur Lulzim Basha si Minister i Transporti, firmosi nje kontrate prej $418 million dollaresh me Bechtel-Enkan, per te ndertuar “Rrugen e Kombit”.

Bechtel – ENKA to start building new 418 million Euro highway in Albania

Ndoshta eshte nje koicidence qe nje kontrat e ketij niveli, qe dhe per standartet Amerikane eshte masive, t’i akreditohet dy kompanive; Amerikane dhe Turke, por ajo qe me ben akoma me shume pershtypje eshte fakti qe Enka Construction, (kompania Turke), e ka seline baze te rregjistruar ose te pakten keshtu figuron ne Dun & Bradstreet, ne Hollande, dhe kryetar eshte Haluk Gerçek, I cili figuron dhe si nen Kryetar i Bordit te kompanise Enka me baze ne Turqi.
https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.enka_construction_and_development_bv.ee4e2109b47bdba903f285fc2c7b6159.html

Leadership

Pyetja lind, a ka lidhje Alptekin me Enkan? Ka qene Alptekin personi qe e mundesoi kete kontrate per Bechel-Enka? Ka marre Lulzim Basha “kickbacks” ose leke nga kjo kontrate nepermjet Enkes dhe Alptekinit?

Ne kohen qe u firmos kjo kontrate, pati shume debate dhe akuza kundrejt Lulzim Bashes per parregullsite e kesaj kontrate, akuza qe akoma qendrojne sot. Ne raportin javor te Ambasades Amerikane ne Tirane, ne 18 Maj 2009, Ambasadori Withers shkruan:

“There is as of yet no argument to substantiate the rumors present among legal circles in Tirana that the decision was a result of a double play by case prosecutors and Basha’s defense team to allow Basha off the hook.”

Perkthyer ne Shqip: “”Nuk ka ende argument të vërtetojë zërat e pranishëm në qarqet ligjore në Tiranë, që vendimi ishte rezultat i lojës së dyfishtë nga prokurorët e çështjes dhe ekipit në mbrojtje të Bashës, për të lëshuar Bashën nga grepi.”
https://wikileaks.org/plusd/cables/09TIRANA300_a.html

Si u mbyll kjo ceshtje? Kush e mbronte Lulzim Bashen ne te vertet?

E njetja pyetje lind dhe me ceshtjen e pastrimit te parave ne çeshtjen e Nick Muzinit. Prokuroret qe nuk donin ta mbyllnin kete ceshtje, jane shantazhuar nga element te huaj. Thuhet qe FBI kishte derguar nje dosje prokurorise per kete ceshtje, por u bllokua rruges dhe nuk arriti ne destinacion.

Kush e mundeson heshtjen e ligjit ndaj Bashes dhe pse?

Shanset jane qe ne te dy skandalet korruptiv te Bashes, gjendet Alptekini. Duke patur parasysh lidhjet e forta te Alptekinit me qarkun e Erdoganit, vlen te theksojme qe Lulzim Basha mund te kete relacion shume me te forte me Erdoganin se sa Edi Rama.

Lidhjet e Bashes me Erdoganin, do shpjegonin gjithashtu ate grupin e myslymaneve qe une ne fakt i akuzova si pjese e grupit te Erdoganit. E kisha te veshtire te kuptoja besnikerine e tyre ndaj Bashes, si dhe e kisha te veshtire te kuptoja pse disa prej tyre hyjne e dalin ne Ambasaden Turke, dhe te tjere punesohen nga Universiteti i Erdoganit, por me sa duket, lidhja e Bashes me Erdoganin mund te jete dhe arsyeja e besnikerise se tyre.

Kam degjuar disa persona te pyesin se kush e mbeshtet Bashen? Pse i ka shpetuar ligjit kaq shume here? Keto pikepyetje jane ngritur nga anetaret te PD-se qe e kane njohur Lulzimin mire qe ne vitet e Kosoves. Per medimin tim ne jemi fokusuar kot te kunati I tij, Erion Isufi.

Erion Isufi eshte vertet peshk i vogel ne krahasim me Ekim Alptekin, dhe Lulzim Basha ka mbeshtetjen e mikut me influence ne qeverine e Erdoganit, dhe jo vetem.

E pra, gjithnje kam menduar qe dicka mungon per te kuptuar dhe analizuar Bashen. Mbeshtetja e Rames nuk me mjaftonte, por Alptekini e mbush kete boshllek dhe jep pergjigje te qarta ne kete pike.

About Redaksia

Check Also

Budina: Tubimi i djeshëm ia arriti qëllimit, duhet radikalizim në të gjitha format!

Regjisori Edmond Budina i ftuar në studion e News24 ka komentuar protestën e opozitës së …

Leave a Reply