Jemi në Demokraci apo në Oligarki?

Nga Armando CAKRANI

Jo ratesisht ata qe jane ne Tirane (e kam fjalen per ate qe e quajne veten partia demokratike) mendojne se demokracia eshte nje sistem qe ta shpif. Ata tani me jane te bindur se jane me te miret, dhe duke qene se e mendojne veten te tille, te bindur se demokracia ta shpif kane vedosur se vetem ata mund te drejtojne, te bejne politike, ndersa te tjeret duhet vetem te binden dhe kaq. Duke qene se vetem duhet te binden dhe kaq atehere kane vendos qe ne jemi skllever te tyre.

Pra sipas tyre pra pakices, shoqeria ideale eshte kur pjesa me e madhe jane ushtare dhe skllever dhe nje pakice (qe jane ata me te miret me te shkolluarit me te pasurit) duhet te drejtoje. Por nje gje eshte e sigurt se ne kete llogjike qe ata ndjekin nuk mund te kish dhe koha tregoj se nuk ka stabilitet. Palet e kunderta ne kete ne kete sistem dhe ne kete beteje po arsytojne me llogjiken qe une qe jam pakica kerkoj te marr ate qe me intereson dhe qe eshte me e mira per mua edhe pse jam pakica, pra ne pakica qe jemi me te miret jemi ata qe duhet te qeverisim (partine), e kunderta arsyeton se meqe ne jemi shumica demokracia eshte me e mira per ne sepse jemi shumica dhe ne duhet te drejtojme, ndersa pakica duhet te rri urte te punoj per tu bere ne nje te ardhme shumice.

Ps: Keto rreshta jane perjetime te 8 janarit ku mbasi stergjyshi im u pushkatua nga regjimi Enver Hoxhes, gjyshi im u shpall kriminel lufte dhe u arratis jashte shtetit, babai im u internua, ku familja dhe shtepi ime u qellua me te gjitha llojet e armeve ne vitin 1997, nuk mund te beja perjashtim as une, por me nje ndyshim qe kesaj radhe automatiku qe me drejtoj policia ne oborrin e partise time ne daten 8 janar nuk me erdhi me urdher te Rames por te Lulzim Bashes.

Dhe dhe meqe jemi ketu dua qe nepemjet jush te sqaroj zotin Gjemarkaj se dhe femijet e mi ishin te terrorrizuar per fatin e baabit te tyre, por me ndryshimin qe une jam krenar qe isha midis atyre qe kam ndare rrugetimin tim politik keto 23 vite kontribut ne PD per ty s’e di sa krenar do jene femijet e tu neser. Ndersa ata te tjeret qe ne mbledhje me Lulin kishin marre femijet, ndoshta nje dite do t’u vije turp. Prandaj duke ju referuar titullit tani me ne jetojme ne oligarki dhe jo ne demokraci.

Me respekt Armando Cakrani Vlore, ish-kryetar i FRPD 

About Redaksia

Check Also

Nadja e mirë Shkodër!

Nga Ted KOPLIKU Nadja e mirë Shkodër! «Shkodra gëzon edhe diten pa ndriçim, se e …

Leave a Reply