Lubonja thirrje intelektualëve: Bashkojuni koalicionit “Shtëpia e Lirisë” të rrëzojmë regjimin e Edi Ramës

Koalicioni “Shtëpia e Lirisë” me Sali Berishën dhe LSI në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit është bërë temë diskutimi në emisionin e sotëm ‘Pikat mbi i’, në News24.

Analisti Fatos Lubonja ka dalë në mbështetje të këtij koalicioni, teksa është shprehur se ai vetë do ta quante ‘Fronti i Lirisë’ dhe jo ‘Shtëpia e Lirisë’.

Teksa iu bëri thirrje edhe intelektualëve që t’i bashkohen, Lubonja tha se do donte që ky koalicion të fitonte përballë regjimit të Edi Ramës.

“Unë e shikoj këtë si një bërthamë rreth të cilës do duhet të grumbullohen të gjithë shqiptarët. Që këtu nuk është më çështje as oligarkie, por këtu është për të shpëtuar nga monizmi oligarkik, që ka kapur gjithçka, edhe opozitën zyrtare në një farë mënyre.

Kjo është një gënjeshtër e madhe që kërkohet t’iu imponohet shqiptarëve. Edhe atë nismën për shkarkimin e Metës unë e shikoj Ramën si arkitektin e kësaj, që ka punuar për një kohë të gjatë për eliminimin e çdo kundërshtari. Gjykoj se jemi në një situatë ku duhet të bashkohen të gjitha forcat, edhe intelektualët, në këtë front të lirisë. Unë kam qenë protagonist i një akti, që shumë e kanë quajtur të pamoralshëm.

U bashkova më 1999 me PS, që ishte trashëgimtare e një regjimi, që më kishte futur në burg. Por, gjykoja se politikisht një bashkim i të gjitha forcave kundër Berishës në atë kohë ishte i rëndësishëm. Këtu është çështja e gjykimit politik.

Situata është se ka një projekt për të na nënshtruar të gjithëve ne dhe eliminimi i Metës dhe Berishës është në këtë kuadër. Ata vetë mund ta meritojnë goditjen, por politikisht eliminimi i tyre do të thotë instalim edhe më i fortë i regjimit, meqenëse Lulzim Basha nuk është në lartësinë e një lideri politik, është nënshtruar”, tha analisti Fatos Lubonja.

About Redaksia

Check Also

Budina: Tubimi i djeshëm ia arriti qëllimit, duhet radikalizim në të gjitha format!

Regjisori Edmond Budina i ftuar në studion e News24 ka komentuar protestën e opozitës së …

Leave a Reply