Aksionet europiane bien ndjeshëm pasi Rusia sulmoi Ukrainën

Tregjet evropiane ranë ndjeshëm të enjten pasi presidenti rus Vladimir Putin nisi një operacion ushtarak në Ukrainë.

Në minutat e hapjes së tregtimit FTSE 100 ra me 2.5%, CAC 40 francez ra 4% dhe Dax i Gjermanisë ishte 4% më i ulët.

Më herët, tregjet aziatike dhe aksionet e SHBA-së ranë të enjten pasi u shfaqën lajmet për veprimin ushtarak. Indeksi Hang Seng i Hong Kongut ra me 3%. Kospi i Koresë ra me 2.6%. Nikkei 225 i Japonisë humbi gati 2% pasi u kthye nga “pushimet”. Shanghai Composite i Kinës u zhvendos 1.7% më poshtë.

Furnizimet e aksioneve amerikane gjithashtu ranë: Funksionet e së ardhmes Dow ranë deri në 780 pikë, ose 2.4%. Kontratat e së ardhmes S&P 500 dhe Nasdaq ranë përkatësisht me 2.3% dhe 3%.

Humbjet e mëdha pasuan një rënie të mprehtë në Wall Street të mërkurën. Dow mbylli më shumë se 464 pikë, ose 1.4%, duke shënuar ditën e pestë radhazi të humbjeve. S&P 500 dhe Nasdaq ranë përkatësisht 1.8% dhe 2.6%.

About Redaksia

Check Also

Lamtumirë e fundit për liderin e opozitës ruse

Është përcjellë për në banesën e fundit lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny, në Maryino …

Leave a Reply