Johnson: Putini po përdor taktika barbare për të vrarë fëmijë, do të dështojë!

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha të martën se pushtimi rus i Ukrainës është më i keq nga sa ai ka pritur të ishte, duke shtuar se Evropa tani po përjeton një “katastrofë që po shpaloset”, raporton CNN.

“Kam frikë të them se tragjedia që parashikuam ka ndodhur dhe, nëse ka ndonjë gjë, është më e keqe sesa parashikimet tona. Ne po shohim një fatkeqësi të shpalosur në kontinentin evropian”, tha Johnson.

“Është e qartë se Vladimir Putin është i përgatitur të përdorë taktika barbare dhe pa dallim kundër civilëve të pafajshëm për të bombarduar… për të vrarë fëmijë, siç po shohim një numër në rritje”, shtoi ai.

Duke folur së bashku me homologun e tij polak në Varshavë, kryeministri britanik nderoi “udhëheqjen dhe guximin” e treguar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili tha se e ka frymëzuar dhe mobilizuar botën.

Johnson tha gjithashtu se presidenti rus Putin e ka nënvlerësuar “dëshirën pasionante të popullit ukrainas për ta mbrojtur dhe mbrojtur vendin e tyre”.

“Jam absolutisht i bindur – jam më i bindur se kurrë – ndërsa ky konflikt i tmerrshëm përparon, se Putini do të dështojë. Unë besoj se Putini duhet të dështojë dhe se ne do të kemi sukses në mbrojtjen dhe ruajtjen e një Ukrainë sovrane, të pavarur dhe demokratike”, shtoi ai.

About Redaksia

Check Also

Zgjatet me 2 ditë të tjera marrëveshja e armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit

Katari njoftoi se është arritur një marrëveshje për të zgjatur armëpushimin në Rripin e Gazës …

Leave a Reply