Dokumenti/ Rama i jep Gaztorit të “Portokallisë” 140 mijë metra katrorë në bregdet

Ligji për ‘kthimin dhe kompensimin e pronave’, detyronte qeverinë që mos të jepte asnjë m2 tokë të tretëve përveçse për interes publik, derisa të kryhet procesi i ‘kthimit dhe kompensimit të pronave’ tek ish pronarët.

Por edhe në rastin e fundit, kryeministri Edi Rama ka shkelur ligjin me vetëdije, pasi ish pronarëve i kanë vjedhur dhe nuk i japin asgjë nga ato që i takojnë dhe nga ana tjetër ndajnë llokma sipas qefit, si rasti i fundit ku aktori i humorit Gazmend Paja paraqitet si investitor strategjik dhe përfiton 140 mijë metra katror tokë në bregdet.

Kujtojmë që në fillim të muajit mars edhe burri i ministres Olta Xhaçka, Artan Gaçi ka marrë statusin ‘investitor strategjik’ për ndërtimin e një hoteli me pesë yje dhe me kapacitet prej 106 suitash në Dhërmi, të quajtur “Dreamades Luxury Suites”.

Sipas raportimeve në media, Gazmend Paja, aktori i njohur i humorit është investitor strategjik në bregdetin e jugut.

Kompani e tij ‘Ecotech Energy Services’ së bashku me kompaninë ‘Startek’ do të investojnë në Dhërmi 13.8 milionë euro.

Paja ka përfituar 133 mijë metra katrorë tokë për të ndërtuar “Dhërmi Restort” një kompleks luksoz që ka fokusin turizmin elitar, tregon vendimi Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve.

Në këtë hapësirë do ndërtohen vila dhe një hotel me 5 yje. Hoteli do të ndërtohet në një sipërfaqe prej 25 mijë metra katrorë.

Pjesa tjetër prej 108 mijë metrash do përdorët për të ndërtuar vilat të cilat do të shiten nga kompanitë dhe nuk sjellin asnjë zhvillim publik për turizmin.

Kompania ‘Startek’ në vitin 2017 aplikoi vetëm për të fituar të drejtën e ndërtimin të këtij resorti por që nuk e bindi dot komitetin e investimeve strategjike.

Kërkesa u kthye për plotësimin e dokumentacionit. Projekti u fitua dy vite më vonë dhe aty u bashkua edhe kompania e Gazmend Pajës

Në faqen zyrtare të projektit thuhet se ai do të zhvillohet në pronë private dhe një pjesë në tokë publike.

Ligji i investimeve strategjike është shoqëruar me debate të mëdha pikërisht për vënien në dispozicion të pronës shtetërore të bizneseve të cilët nuk zhvillojnë resorte për të pritur turistë, por që ndërtojnë vila dhe fitimet shkojnë tek kompanitë.

About Redaksia

Check Also

Pse SPAK ka lindur i vdekur

“RD” Inceneratorët hetohen, pastaj sekuestrohen, pastaj konstatohet se nuk ka fare inecenerator në Tiranë dhe …

Leave a Reply