Përmbarimi sekuestron inceneratorin e Sharrës, a do të hetohet Veliaj?

Kompania koncensionare e landfillit të Sharrës, ‘Integrated Energy BV’ është vënë nën sekuestro nga Përmbarimi, për shkak të detyrimeve të pashlyera ndaj një shoqërie nënkontraktore.

Përmbaruesi gjyqësor Besnik Bajraktari ka vendosur sekuestron mbi kompaninë koncensionare, pasi Gjykata e Tiranës ka lëshuar urdhërin e ekzekutimit për pagesa të pakryera ndaj një shoqërie private me seli në Fushë-Krujë.

Sipas Urdhërit për sekuestrim, kompania koncensionare me drejtues të parë Klodian Zoton, ka detyrime të papaguara për shoqërinë ‘R.T. Elis’ që prej vitit 2017. Kompania ‘Integrated Energy BV’ dhe qeveria shqiptare kanë nënshkruar në fund të gushtit 2017 kontratën koncensionare për ndërtimin e impiantit të përpunimit të mbetjeve në Tiranë. Prej asaj kohe, koncensionari është paguar me mbi 48 miliardë lekë të vjetra ose më shumë se 40 milionë euro.

Pagesat e fundit në radhë janë kryer në fillim të Prillit të këtij viti, nga Bashkia e Durrësit dhe e Kavajës, për një vlerë totale rreth 250 milionë lekë të vjetra. Por, pavarësisht shumave gjigante, Koncensionari i Sharrës duket se nuk është korrekt me pagesat për shoqëritë nënkontraktore.

Kontrata koncensionare për ndërtimin e impiantit të mbetjeve urbane në Sharrë është pjesë e një hetimi të nisur nga Prokuroria Speciale për çështjen e inceneratorëve.

Kompania ‘Integrated Energy BV’ është me seli në Amsterdam të Hollandës dhe ka fituar kontratën me kosto koncesionare 128 milionë euro në kohën që drejtohej nga Klodian Zoto, i shpallur në kërkim ndërkombëtar për aferën e inceneratorëve.

About Redaksia

Check Also

7 familjet mafioze që u lajmëruan për arrestimet dhe loja e ndyrë e Dumanit për të shpëtuar Olsi Ramën

Sali Berisha Sot çdo opozitar pret me padurim fitoren ndaj një regjimi të pamëshirë, antishqiptar …

Leave a Reply