Eksperti amerikan i mbrojtjes: 3 javët e ardhshme do përcaktojnë rezultatin e luftës në Ukrainë

Ish-zëvendës ndihmësi i sekretarit të mbrojtjes për Evropën dhe NATO-n, Michael Ryan tha se ndërsa rusët kishin “rivlerësuar objektivin e tyre në luftë” për t’u fokusuar në Ukrainën lindore, “problemi i tyre madhor” do të ishte nëse ata mund të “rindërtonin mjaftueshëm fuqi luftarake” dhe të merrnin një forcë “me shumë përvojë” ukrainase në lindje.

“Tre javët e ardhshme do të jenë vendimtare. Ajo do të përcaktojë rezultatin e luftës. Nëse ne në Perëndim mund të rrisim ndjenjën tonë të urgjencës në furnizimin e ukrainasve, të mbështjellë deri në nivelin e linjës ajrore të Berlinit, ukrainasit mund të dalin vërtet nga kjo me një fitore”, tha ai.

Duke folur për emërimin e fundit nga Rusia të gjeneralit Alexander Dvornikov, Ryan tha se ai besonte se komandanti i ri do t’i kthehej “taktikave klasike ruse”, duke përfshirë “sulme masive ajrore dhe artilerie”, shkruan SkyNews.

“Do të shkaktojë shumë brutalitet, siç ka parashikuar Presidenti Zelenskyy. Do të duket si Lufta e Dytë Botërore, siç tha ministri i jashtëm ukrainas.Por në fund të ditës rusët do të pësojnë edhe më shumë viktima me këtë qasje”, shtoi Ryan.

Ryan vazhdoi duke thënë se “loja e fundit personale e Presidentit Vladimir Putin është të qëndrojë në pushtet”, sepse “ai nuk ka shumë opsione pasi të largohet nga qeveria në Rusi”.

About Redaksia

Check Also

Presidenti i Iranit gjendet i vdekur pas rrëzimit të helikopterit

Presidenti iranian Ebrahim Raisi, ministri i jashtëm i Iranit dhe persona të tjerë, u gjetën …

Leave a Reply