Ristani: Institucionet e drejtësisë të kapura nga familjarët e pushtetit

Juristi Arben Ristani u shpreh në “Drejt” në RTV Ora se, Institucionet e drejtësisë janë të kapura nga familjarët e pushtetit.

Një pjesë e titullarëve të këtyre institucioneve janë familjarë të ministrave të pushtetit.

Sipas tij, sistemi i drejtësisë është tashmë një sistem të kapur dhe për një parti-shtet nuk kryhet institucionalizmi i duhur në vend.

Ristani: Nuk e dimë nëse ka diçka për të reaguar apo sepse nëse e thotë Rama, nuk do të thotë se është e vërtetë. Këtë e ka vërtetuar ai. Dukë lënë mënjanë faktin se një pjesë e titullarëve të këtyre institucioneve janë familjarë të ministrave të pushtetit, ka rastisur që të jenë familjarë.

Ne folëm për një sistem të kapur dhe për një parti-shtet sepse nuk kryhet institucionalizmi i duhur në vend. Një oaz ka mbetur dhe është presidenti i vendit, që ka thënë se duhet të nxitet hetimi i çështjeve të incineratorëve.

About Redaksia

Check Also

Skandali/Veliaj inspekton rrugën 4 milionë euro të drejtorëve të burgosur

Gazetari Hoxha zbuloi se Veliaj tashmë ruhet nga Garda e Republikës, pasi ndihet i rrezikuar. …

Leave a Reply