Ambasadori gjerman: Shpresoj që PD të gjejë veten dhe të bëhet një opozitë e fuqishme

Ambasadori gjerman Peter Zingraf u shpreh sot se, shpreson se do të gjendet një zgjidhje e përshtatshme për situatën ku ndodhet Partia Demokratike.

I pyetur nëse Gjermania do të ulet në një tryezë me Sali Berishën, një person i shpallur “non grata”, ambasadori u shpreh “Një opozitë e fuqishme i shërben veprimtarisë kontrolluese kundrejt qeverisë dhe zgjedhësve, shpresoj që PD të rigjejë veten, dhe të bëhet një parti efektive, pasi zgjedhjet e ardhshme janë në derë.

Ne do të kishim dëshirë që të zhvilloheshin procese transparente brenda për brenda PD-së, shpresojmë shumë që të gjendet një zgjidhje politike sa më e përshtatshme.

Unë mendoj që partia ka nevojë për një udhëheqje të orientuar drejt së ardhmes, do të ishte më e vendit nëse do të flisnim për përmbajtjen dhe jo për personat e caktuar, tha ai.

E ndërsa SHBA e shpalli “non grata”Sali Berishën, BE nuk është bashkuar me sanksionet.

About Redaksia

Check Also

Zgjedhjet në Himarë, KQZ regjistron PD me kryetar Sali Berishën

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka regjistruar partitë për garën e pjesshme elektorale të 4 gushtit …

Leave a Reply