Dritan Demiraj, një ushtarak i sprovuar në misione brenda dhe jashtë vendit

Nga Genci SHTYLLA
Mischigan
USA

U nxita te shkruaj keto rreshta ,pas lajmin te propozimit te shoqates “Vatra” per Kolonel Dritan Demirajnne postin e Presidentit.

Para pak ditesh pata rastin qe nepermjet disa miqeve te perbashket, te takohem dhe bisedoj me Dritanin.

Fillimisht pata ndjesine se po bisedoj me nje ushtar, kaq i hapur e i drejtperdrejte qe me mua. Por pas pak çastesh, kur me tregonte fare qete e thjeshtesisht, per jeten e tij kuptova se pavaresisht pamjes se pare, kisha te bej me nje njeri sa ekspert te fushes aq me vlera te spikatura dukshem, morale e humane.

Pas kesaj e pyeta dicka me thelle dhe ai shume modestisht me tregoi per titujt e dekorimet e fituara me shume mund e sakrifica, ku pa dashur ti permend te gjitha po vecoj ato te titullit “Doktor Shkencash” dhe dekokoraten “Nderi i Kombit”.

Nje pershtypje te madhe me bene edhe librat e botuar prej tij qe sipas meje jane diçka e veçante ne bibliografine shqiptare, pasi zene nje vend te rendesishem ne fondin e literatures se mbrojtjes.

Po kaq thjesht Dritani me foli edhe per periudhen kur ishte ne detyren e Ministrit te Brendeshem, ku kishte kontribuar qe pavaresisht kohes se shkurter dhe pengesave pa fund, te kishte rezultate pozitive.

Gjate bisedes mora vesh se Shoqata Vatra i kishte kerkuar disa te dhena personale sepse te 23 deget e saj ne Shtetet e Bashkuara ishin ne nje mendje qe kryesia e shoqates ta propozonte Kolonel Dritan Demirajn ne postin e Presidentit te Republikes se Shqiperise.

Te them te drejten ky lajm me zuri ne befasi, pasi gjithmone kam besuar se presidenti eshte produkt i pazareve politike ne Shqiperi, por menjehere kuptova se ky do te ishte nje lajm i mire per Shqiptaret e per diasporen ne vecanti, qe te ndihet me ne fund e vleresuar.

Nuk di pse ne ato momente m’u kujtuan vargjet e fameshme te Nolit “Mbahu neno mos ki frike ………….”

Pas pyetjes sime se kush parti do ta mbeshteste ai u pergjigj shkurt se nuk e dinte pasi partia e tij ishte Shqiperia.

I bindur se kjo kandidature i ben nder atij posti, por edhe ne pershtatje me situaten gjeopolitike e militare ne rajon e me gjere, gjykoj se nje ushtarak i sprovuar ne misjone brenda e jashte vendit, ndoshta me i miri qe kemi, eshte i prere per postin e Komandantit te Pergjithshem te Forcave te Armatosura.

Do te doja me gjthe shpirt qe partite politike, shoqeria civile, por edhe qytetaret e thjeshte ta mbeshtesnin kete kandidature sa perbashkuese aq edhe dinjitoze.

About Redaksia

Check Also

Denoncimi/Si dhunohen të burgosurit në burgje, ushqimi…

Një nga të burgosurit e burgut të Drenovës, i cili ka përfituar nga Amnistia Penale, …

Leave a Reply