Komandanti ukrainas mesazh Perëndimit: Nuk do të dorëzohemi, por na duhen armë!

Komandanti i Brigadës së 36-të të Veçantë Detare, Serhiy Volyna, i është drejtuar me një mesazh NATO-s nga qyteti i rrethuar i Mariupolit. Ai ka kërkuar armatime që ushtria ukrainase të mund t’i bëjë ballë sulmeve të vazhdueshme të Rusisë.

“Unë jam Serhiy Volyna, Komandanti i Brigadës së 36-të të Veçantë Detare me emrin e admiralit Mykhailo Belinsky, po ju drejtohem nga Mariupoli i rrethuar. Ne nuk do të dorëzohemi dhe do të luftojmë deri në fund”, shrkoi ai.

“Por besnikëria jonë ndaj betimit nuk mjaftoi për të çliruar Mariupolin. Ne kemi nevojë për armë të rënda. Është në fuqinë e BE-së dhe SHBA-së që të na e ofrojnë atë. Armët e rënda për mbrojtësit e Mariupolit do të shpëtojnë grupin ushtarak ukrainas. Mariupol mund të shpëtohet. Jemi gati të luftojmë deri në pikën e fundit të gjakut. Por ne duhet të dimë se bota ka bërë gjithçka që është e mundur për këtë. Atëherë jemi gati të bëjmë edhe të pamundurën për vendin tonë”, përfundoi ai.

About Redaksia

Check Also

Votimi/OKB njeh gjenocidin në Serbenicë, Vuçiç mbulohet me flamurin e turpit

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën që njeh gjenocidin në Srebrenicë. …

Leave a Reply