IFC pezullon projektin në Shqipëri, Këlliçi: Rama zgjodhi inceneratorët se aty mund të vidhte

Deputeti i PD, Belind Këlliçi ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama duke e quajtur autor të krimit mjedisor. Në postimin e tij në Facebook, Këlliçi ka cituar një raport të Korporatës Financiare Ndërkombëtare (IFC) e cila ka pezulluar projektin në Shqipëri pasi qeveria Rama zgjodhi rrugën e inceneratorëve.

Reagimi i Belind Këlliçit

Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) pezullon projektin në Shqipëri pasi qeveria Rama zgjodhi rrugën e inceneratorëve.

Kështu shkruhet në një raport të Grupit të Bankës Botërore mbi Mbështetjen e Menaxhimit të Mbetjeve të Ngurta për Bashkitë në vitet 2010-2020.

IFC dhe qeveria Rama nuk ndanë të njëjtin mendim për menaxhimin e mbetjeve.

Projekti për Menaxhimin e Zonës Bregdetare synonte që të mbështeste turizmin në qytetin e Sarandës pjesërisht përmes përmirësimeve në menaxhimin e mbetjeve të ngurta lokale.

Projekti u pezullua për shkak të mosangazhimit të qeverisë Rama dhe se përgjegjësia e depozitimit të mbetjeve iu transferua Ministrisë së Mjedisit, e cila donte të promovonte inceneratorët si zgjidhje.

Qeveria miratoi ndërkohë tre projekte për inceneratorët përmes PPP-ve, koncesionin e trajtimit të mbetjeve Elbasan dhe inceneratorin e trajtimit të mbetjeve Fier.

Të dy nën hetim nga SPAK.

Rama zgjodhi inceneratorët se aty qëndonte mundësia për të vjedhur. SPAK duhet të veprojë me urgjencë!

About Redaksia

Check Also

7 familjet mafioze që u lajmëruan për arrestimet dhe loja e ndyrë e Dumanit për të shpëtuar Olsi Ramën

Sali Berisha Sot çdo opozitar pret me padurim fitoren ndaj një regjimi të pamëshirë, antishqiptar …

Leave a Reply