Kim Jong-Un mobilizon ushtrinë kundër virusit

Koreja e Veriut ka mobilizuar ushtrinë e saj për të shpërndarë barna dhe për të vendosur më shumë se 10,000 punonjës shëndetësorë për të lokalizuar pacientët në mes të luftimit të valës së koronavirusit, raportoi të martën media shtetërore KCNA.

Javën e kaluar, vendi i izoluar pranoi shpërthimin e epidemisë së COVID-19 për herë të parë, duke ngritur shqetësime për një krizë të madhe për shkak të mungesës së vaksinave dhe infrastrukturës adekuate mjekësore.

Qendra Shtetërore e Krizave për Parandalimin e Epidemisë raportoi 269,510 persona të tjerë me simptoma të etheve, ndërsa numri i përgjithshëm i vdekjeve nga gjashtë raste të reja u rrit në 56 të hënën mbrëma, tha KCNA. Nuk dihet se sa persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus.

“Forca e fuqishme” e trupit mjekësor ushtarak u vendos menjëherë për të përmirësuar furnizimin me ilaçe dhe furnizime mjekësore në kryeqytetin e Phenianit, epiqendrën e epidemisë, me urdhër të liderit Kim Jong Un, raportoi KCNA.

Misioni i ekipit ka për qëllim “zbutjen e krizës së shëndetit publik” në Phenian.

Rreth 11,000 punonjës shëndetësorë, profesorë dhe studentë të mjekësisë iu bashkuan një “ekzaminimi mjekësor intensiv të të gjithë banorëve” në të gjithë vendin për të gjetur dhe trajtuar njerëzit që u sëmurën.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi se virusi mund të përhapet shpejt në Korenë e Veriut, e cila nuk ka një program vaksinimi dhe refuzoi ndihmën ndërkombëtare.

Koreja e Jugut i ofroi Koresë së Veriut të hënën që të zhvillonte bisedime për dërgimin e furnizimeve mjekësore, përfshirë vaksinat, maskat, testet e koronavirusit, por tha se vendi fqinj kishte refuzuar.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ishte i shqetësuar për ndikimin e mundshëm të epidemisë tek qytetarët e Koresë së Veriut dhe mbështeti nevojën për të dërguar vaksina në atë vend.

About Redaksia2

Check Also

Sllovakia rrezikon luftën civile? Paralajmërimi i ministrit të Brendshëm pas atentatit ndaj kryeministrit

Ministri i Brendshëm i Sllovakisë Matus Sutaj Estok tha se vendi rrezikon luftë civile, për …

Leave a Reply