Meta: Tirana “lavatriçe” e pastrimit të parave, nuk ka mbetur asgjë e 30 viteve më parë

Presidenti Ilir Meta, përmes një postimi në rrjetet sociale ka deklaruar se Tirana është afera e korrupsionit. Meta shkruan se, Tiranës së sotme nuk i ka mbetur asgjë nga ajo e 30 viteve më parë.Sipas Presidentit, po betonizohet gjithnjë e më shumë dhe se është shndërruar në “lavatriçen” e pastrimit të parave të trafiqeve dhe korrupsionit.

Reagimi

Tiranës së sotme nuk i ka mbetur pothuajse asgjë nga ajo e 30 viteve më parë. Hapësirat e gjelbra janë ngushtuar. Ndërtesa të reja po lartësohen çdo ditë, ndotja është shtuar, trafiku ka raste që është i papërballueshëm, parkimi është një mision, pothuajse i pamundur. Vlerësimet janë se 40% e ndërtimit qarkullon paratë informale, nga disa kompani, kryesisht në kullat e shtrenjta. Paraja informale duket se ka qenë lobuesi kryesor për të rritur sipërfaqen me leje ndërtimi”.

Këto janë konstatimet tronditëse, që i shohim çdo ditë dhe që i sjell në vëmendjen e banorëve të Tiranës, revista prestigjoze “Monitor” në editorialin që nuk duhet humbur: “Si po shpërdorohet e ardhmja e kryeqytetit”!

About Redaksia

Check Also

Bufi i Roskovecit blen fuoristradë luksoze me paratë e taksapaguesve

Në çdo fundvit njësitë e qeverisjes vendore mbledhin këshillin bashkiak për të miratuar buxhetin e …

Leave a Reply