PPE miraton rezolutën për liberalizimin e vizave të Kosovës

Partitë Popullore Evropiane (EPP), kanë miratuar të mërkurën rezolutën për t’i dhënë mbështetje liberalizimit të vizave për Kosovën.Këtë e ka kumtuar nënkryetarja e Lidhjes Demokratike e Kosovës, Shqipe Mjekiqi.

“EPP sapo miratoi Rezolutën në mbështetje të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Faleminderit EPP, faleminderit OVP dhe Lukas Mandl për mbështetjen tuaj dhe paraqitjen e Rezolutës”, ka shkruar ajo në Twitter.

Ky union i subjekteve politike evropiane bashkon vlerat e djathta brenda kontinentit evropian. Një pjesë e këtyre vendeve qeverisin nëpër shtetet përkatëse të Bashkimit Evropian.

Kosova është vendi i vetëm në rajon pa liri të lëvizjes në zonën Shcengen. Franca dhe Holanda janë dy vendet më skeptike rreth liberalizimit të vizave për Kosovën.

 

About Redaksia

Check Also

“Krim kundër njerëzimit”, përkujtojhet masakra e Reçakut

Tre liderët e partive opozitare, Lumir Abdixhiku (LDK), Memli Krasniqi (PDK) dhe Ramush Haradinaj (AAK), …

Leave a Reply