Rajoni

Borrell: Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje për dokumentet

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, njoftoi më 27 gusht se Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për heqjen e dokumenteve për hyrje-dalje për shtetasit e dy vendeve. “Në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, Serbia është pajtuar që të heqë dokumentet për hyrje-dalje për qytetarët me …

Read More »

Serbi – Kosovë: Tensione të reja, probleme të vjetra

Kriza e fundit midis Beogradit dhe Prishtinës, e fundit e një serie të gjatë, paraqet shumë pika të përbashkëta me ato të mëparshmet. Konteksti delikat ndërkombëtar e ka nxitur publikun, vëzhguesit dhe mediat t’u rezervojnë ndodhive në Ballkan një vëmendje të rinovuar. Në kuadrin e një situate ballkanike në formim, …

Read More »

Si po krijohet rendi i ri energjetik në botë

Ndërsa Rusia po redukton furnizimin me gaz në Evropë, duke pretenduar se arsyeja janë problemet teknike dhe mirëmbajtja e tubacioneve të gazit, BE-ja pretendon se bëhet fjalë për një manipulim politik dhe po përpiqet të bindë anëtarët e saj që ta kursejnë këtë energji për të pasur mjaftueshëm për dimër. …

Read More »

Veteranët e UÇK futen brenda Kuvendit, përplasje të forta me policinë

Për shkak se nuk përfitojnë nga rritja e pagës minimale, ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë duke mbajtur këtë të enjte protestën e dytë kombëtare. Sipas raportimeve për mediat, protestuesit kanë thyer kordonin e policisë dhe janë futur brenda ambienteve të Kuvendit, ndërkohë, policia ka përdorur edhe gaz lotsjellës. …

Read More »

Kurti: Procesi i Berlinit, mundësia më e mirë për rajonin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në një konferencë për media pas takimit që ka pasur me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, ka përsëritur edhe një herë qëndrimin e Prishtinës zyrtare se përkrahin iniciativën e Procesit të Berlinit dhe se ajo është mundësia më e mirë për bashkëpunimin rajonal, raporton …

Read More »