Berisha: Jemi në situatë shumë më të vështirë se në ’91, të krijojmë me shpejtësi frontin opozitar

Kryetari i PD, Sali Berisha tha në takimin me krerët e degëve të PD se revolta po zien, ndaj duhet përgatitur sa më shpejt fronti opozitar.

“Revolta, pakënaqësia ndaj këtij regjimi zien dhe vlon jo vetëm në zemrat e demokratëve, por edhe të një përqindje të madhe të individëve pa parti, por edhe qoftë të PS dhe partive të tjera.

Për shkak të kësaj apatie, frika është e përhapur thellë. E them këtë për detyrimet tona që kemi. Sot nuk mund të ketë mësues të kënaqur, kur prej tetë vitesh ai nuk sheh asnjë përmirësim real të gjendjes së tij personale, të gjendjes familjare të fëmijëve që mëson, të prindërve që takon. Shikon vetëm rënie. Shikon vetëm mospërfillje. Po kaq e vërtetë është kjo edhe me mjekët, që po ikin pasivisht për shkak të shpërfilljes së plotë nga ky regjim. Kështu me të gjithë profesionistët e tjerë. Është e vërtetë me qytetarët, është e vërtetë me të rinjtë.

Pra, orbita e pakënaqësisë dhe revoltës është shumë e madhe. Detyra jonë është t’i aktivizojmë, t’i tërheqim ata në veprimin tonë. Të bëjmë gjithçka për të vendosur bashkëpunimin me ta. Të bëjmë gjithçka për të identifikuar çdo organizatë, çdo grup interesi, çdo individ influent dhe çdo aleat tonin.

Ne duhet të krijojmë me shpejtësi frontin opozitar. Ne jemi në situatë absolutisht shumë më të vështirë sesa në vitin 1991. Po pse ua them unë këtë? Në vitin 1991 ne kishim një regjim monist, komunist. Por ai ishte një rrokullisje botërore. Komunizmi nuk ra në Shqipëri fillimisht. Ai u rrokullis në Europë.

Ishte monist, i kishte të gjitha pushtet, por prapë nuk mbijetonte sot. Kurse sot kemi regjim monist si në vitin 1991. Pa asnjë dallim. Përkundrazi, edhe më monist se në vitin 1991. Sot të gjitha pushtetet janë në duart e Edi Ramës, në duart e një njeri, në duart e një partie. Sot është realitet më i hidhur i Shqipërisë, partia-shtet.

Nga ana tjetër, askush nuk do të angazhohet për rrëzimin e këtij pushteti përveç nesh. Nëse ne presim se do na vijnë ndihma, ne mashtrojmë dhe gënjejmë veten tonë. Para syve tanë, u instalua çdo vit dhe çdo muaj pushteti total monist i PS-së”, tha Berisha.

About Redaksia

Check Also

Alizoti: Ministri i Brendshëm ka frikë të përmendë emrat e banditëve të zonës ku është zgjedhur

Deputeti i PD, Tomorr Alizoti ka folur për lidhjet e kryeministrit Edi Rama me eksponentë …

Leave a Reply