Protesta masive në Bruksel kundër rritjes së çmimeve

Një protestë e organizuar nga sindikatat që numëron 70,000 deri në 80,000 demonstrues mbushën rrugët e Brukselit të hënën, duke e çuar qytetin në një ndalesë.

Përveç shprehjes së zemërimit për koston në rritje të jetesës në Belgjikë, shumë dënuan aleancën e NATO-s të udhëhequr nga SHBA dhe përfshirjen e saj në konfliktin ukrainas.
Sindikatat thanë se 80,000 njerëz morën pjesë në protestë, ndërsa policia tha se pjesëmarrja ishte afër 70,000, raportoi Reuters.

Përveç mbushjes së rrugëve, protesta çoi në anulime masive të fluturimeve në aeroportin e Brukselit, pasi sindikatat që përfaqësonin personelin e sigurisë hynë në grevë. Rrugët e tranzitit publik rreth qytetit po funksiononin gjithashtu me kapacitet të zvogëluar shumë.

Inflacioni arriti në 9% në Belgjikë në qershor, një nivel më i lartë në katër dhjetëvjeçarë. Me rënien e fuqisë shpenzuese, protestuesit kërkuan rritje të pagave dhe ulje taksash.
Megjithatë, shumë e lidhën ngushticën e tyre të tmerrshme ekonomike me regjimin e sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë dhe me nxitimin e aleancës së NATO-s për të armatosur Ukrainën.

Protestuesit kërkuan që liderët e tyre ‘të shpenzojnë para për rroga, jo për armë’ dhe brohoritën ‘Stop NATO-s’.
Ndërsa protesta të ngjashme kundër rritjes së kostove kanë ndodhur në të gjithë Evropën deri vonë, mijëra sindikalistë marshuan në Londër të shtunën, pak kanë lidhur çmimet në rritje me veprimet e NATO-s dhe anëtarëve të saj.
Vetëm tre muaj më parë, disa protestues në Bruksel valëvitën flamujt ukrainas dhe kërkuan që BE-ja të shkëputej nga ‘Nafta e Putinit’. Javë më parë, pati një demonstratë jashtë ndërtesave të Parlamentit Evropian duke bërë thirrje për ‘sanksione për Rusinë’.

Brukseli është shtëpia e selive të BE-së dhe NATO-s. Ishte gjithashtu qyteti nga ku Presidenti i SHBA Joe Biden zgjodhi të shpallte një raund sanksionesh ndaj Moskës në mars, përpara se t’i thoshte menjëherë një gazetari se ‘sanksionet nuk i pengojnë kurrë’ ata që janë në shënjestër prej tyre.
Pavarësisht parashikimit në prill se këto masa do të ‘fshijnë 15 vitet e fundit të fitimeve ekonomike të Rusisë’, të ardhurat e Rusisë nga energjia kanë arritur nivele rekord që nga shkurti dhe rubla ruse është tani në nivelin më të lartë të shtatë viteve kundrejt euros.

About Redaksia

Check Also

Si e planifikoi Naim Murseli vrasjen e gruas së tij, dëshmia e vrasësit

Mbrëmjen e së mërkurës, një vrasje në rrugën “Dalip Alshiqi” tronditi Prishtinën. Raportimet fillestare pohuan …

Leave a Reply