Po heshtëm, shndërrohemi dhe ne në mafiozë!

Nga Alba KEPI

Në vitin 2021 operacionet e mbikqyrjes ajrore të territorit shqiptar, nga Guardia di Finanza kanë identifikuar në atë pak sipërfaqe të vëzhguar rreth 98 mijë rrënjë kanabis.

Në vitin 2020, operacionet e GDF italiane kishin identifikuar rreth 66 mijë bimë të tilla.

Rreth 30 mijë rrënje kanabis më shumë pra jane regjistruar, që kanë prodhuar miliona euro më shumë për mafian shqiptare të marijiuanës e për pushtetin e mafias që e toleron o bashkëpunon.

Më 2022, pra pak javë pas një raporti të tillë negativ, qeveria shqiptare kërkon legalizimin e kanbisit, e pak ditë më parë raporti ndërkombëtar na rendi ndër shtatë vendet prodhueset më të mëdha të kanabisit të paligjshëm në botë

Pas një propozimi (apo vendimi e vështitë të kuptosh kur transparenca shkon deri në derën e zyrës së pushtetit) të pajustifikuar, nga ana e qeverisë shqiptare vjen veç hesthje!

Heshtje që shpesh është përdorur si strategji politike për të na vënë përballë një akti të kryer e të vulosur.

“Heshtja është mafia”, e ky sllogan që vjen nga një vend si Italia ku ky fenomen shekullor ka historinë e tij dramatike, nuk është një retorike, pasi sot më shumë se kurrë Shqipëria ka nevojë të luftoj këtë heshtje!

Po heshtëm, shndërrohemi dhe ne në mafiozë!

Mafiozë që favorizojmë pushtetin e mafias për të shkatërruar, shpërfytyruar këtë vend, kanabizuar, betonizuar qytetet tona e mbi të gjitha për te fuqizuar pasurinë mafioze.

Heshtja është politika mafioze për të hartuar ligje, marrë vendime e vulosur politika pa u marr vesh, pa u dëgjuar e respektuar zgjedhja e popullit.

“Si mund të evitosh të flasësh për shtetin kur duhet të flasësh për mafian”, pyeste dikur Giovanni Falcone.

E pra nëse ekspertët ndërkombëtar të departamenteve të antimafias, konsiderojnë sot mafian shqiptare, si një nga mafiet më të zhvilluara të botës, më të rrezikshme e me një fuqi kriminale, menaxhuese e financiare unike me seli-bazë në vend origjinën Shqipëri, shteti e pushteti shqiptar është përgjegjësi i parë i këtij imazhi negativ ndaj vendin tonë.

Nëse plantacionet e paligjshme të kanabisit janë rritur në Shqipëri (në atë pak teritor të vezhguar) përgjegjësia është e shtetit dhe pushtetit.

Nëse raportet botërore theksojnë e nënvizojnë se paratë e drogës, mafia shqiptare i investon në Shqipëri, përgjegjësia është e shtetit e pushteti.

Nëse raportet e ekspertëve apelojnë për një korrupsion të lartë institucional, përgjegjësia është e shtetit dhe e pushtetit.

Heshtja e shtetit dhe pushtetit shqiptar ndaj këtyre sinjalizimeve i bën vec bashkëfajtor, që po me heshtje orientojnë politikën e tyre për të harruar.

U harrua propozimi i kanabisit?!
U harrua propozimi i amnistisë fiskale të risqeve të paligjshmërisë 2 milionë euro?!
U harruan skandalet e politikanëve të përfshirë në aferat e tenderimeve publike!?
U harruan emrat e pushtetarëve e të familjarëve të tyre të përfshirë në dosjet hetimore?!
U harruan emrat e kriminelëve, politikanëve të shpallur në kërkim e të kapur pëtej Adriatikut si turistë të lirë e të përfshirë në listat e personave në kërkim nga drejtësia shqiptare, e që po të lirë trafikonin, apo kërkonin azil politik në një vend të botës.

Hesht politika e pushtetit pasi janë bërë palë me mafian!

Hrdht dhe media pasi ka pranuar censurën duke u shantazhuar e brenda pak oresh gjithcka mbi gjithcka qe ka “perfshire emrat e fuqishem’ zhduket e gdhihet!
Po heshtem te gjithe cdo ndodh me kete vend?
Ne kete foto jam ne Bruksel ku kthehem pas dy vitesh dramatike pandemie.
E gjeta te mbushur me kanabis shop, por bosh nga klientet,.
Te rinjte kishin populluar sheshet e rruget e qytetit!
Belgjika e Shqiperia jane pamundesisht te krahasueshme!

Se pari ligjet denojne fort perdoruesit e kanabisit per qellime tragikimi, demojne fort kush per motive oerdinale perdor kanabis me THC mbi 0.3% e kush rrit mbi nje rrenje kanabis!

Ne Shqiperi? Sipas raporteve boterore, kanabisi shqiptar ks THC nder me te lartit ne bote e ata qe rrisin jo 1 vazo, por mbi 1000 rrenje jane bere biznesmene!

Ka qe thone se jane bere dhe politikane!

Jo liberalizimit te kanabisit ne Shqiperi per te justifikuar heshtjen mafioze ndaj rritjes se plantacioneve me droge e parate e ketij biznesi ilegal qe po mbyt ekonomine e sipermarrjen e ndershme shqiptare!
Jo legalizimit te tymit poshte urave, shkalle pallatesh e oborre shkollash te te rinjve shqiptare te trullosur nga kana e vartes ne rritje te saj e te drogave te renda!

 

About Redaksia

Check Also

11 korriku, protesta për ata andej dhe këtej Tunelit të Llogarasë

Nga Alfred LELA Sot në ora 20.00 Partia Demokratike dhe aleatët e saj në opozitë, thërrasin …

Leave a Reply