Vritet ish-Kryeministri japonez

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe është qëlluar me armë zjarri gjatë një fushate që po zhvillonte në qytetin Nara.

67-vjeçari ndërroi jetë në spital, pasi u qëllua dy herë në shpinë.

Mediat raportojnë se autori është arrestuar, por nuk japin të tjera detaje. Abe hoqi dorë nga detyra në vitin 2020 pas problemeve me zemrën.

Ngjarja ndodhi në një nga shtetet e cila ka rregullat me te ashpra sa i përket kontrollit te armeve.

Sekretari amerikan i shtetit Blinken dhe kryeministri britanik Boris Johnson reaguan duke dënuar ngjarjen.

About Redaksia2

Check Also

Izraeli rrëzon dronët dhe raketat e sulmit nga Irani, çfarë do të ndodhë

Irani lëshoi drone shpërthyese dhe gjuajti raketa kundër Izraelit të shtunën vonë në sulmin e …

Leave a Reply