Pazari Rama-Basha, Bylykbashi: Kur të shesin gomarin për kalë

Nga Oerd BYLYKBASHI

Dje Alibeaj pranoi publikisht se i paskan kërkuar Ramës ndryshime në Hartën Territoriale – në këmbim të votës për shtyrjen e mandatit të komisionerëve të Vetingut!

E pranoi që kishin kundërshti dhe pikëpyetje për Vetingun dhe moralitetin e këtij pazari, por gjithësesi marrëveshjen e kishin bërë.

Ky pohim tronditës, në kufi të absurdit, por tashmë 100% i provuar, vërteton atë që unë kisha denoncuar prej kohësh. Më 9 tetor 2021, vetëm një muaj pas 9 shtatorit famëkeq, denoncova pazarin Rama – Basha.

Asokohe denoncova se Rama i pat ofruar Bashës t’i shtonte në Hartë, pak bashki – në këmbim të votave të Bashës pët t’i zgjatur Vetingun, Ramës.

E quajta pazar kuajsh: më jep një kalë të të jap një mushkë!

Publikisht thashë se pazarin po e ofronte Rama dhe jo Basha, por nënteksti tregonte të kundërtën.

Basha e kapi grepin dhe reagoi.

I alarmuar, ai mblodhi Kryesinë e Grupit Parlamentar të PD një të diel në mbrëmje për të më bërë gjyqin: “A ke ti Oerd një ofertë për Reformën Territoriale?” ishte pyetja e Bashës që synoi të fshihte gjurmët e pazarit, duke ma veshur mua që po e denoncoja.

Në atë mbledhje plot tensione i thashë Bashës: “Nëse kjo ndodh, është një thikë pas shpine për demokratët. Ky është pazar i ofruar publikisht. Po të them këtë gjë: po e pranove do dëmtosh demokratët.”

Pa iu dridhur qerpiku tha: “Refuzoni çdo ide se na qenka ofruar pazar i ndarjes territoriale për Vetingun, se është një dëm që i bëhet demokratëve.”

Po ja ku tashmë e pranojnë hapur pazarin që vetë Basha u detyrua të thoshte që i bënte dëm demokratëve.

Dje Alibeaj e pranoi me zë e me figurë që ky pazar nuk ka moral. Pazarin e bënë për hir të nevojës që të shesin si fitore shtesën në Hartën prej letre të pak bashkive.

Madje ai pranoi që pazarin nuk e ka ofruar Rama, por e kanë kërkuar ata vetë.

Rama nuk do t’u japë as mushkë, por një gomar që hapin e ka të shkurtër e kur vrapon të hedh nga samari.

Do ta shihni që vetëm 4-5 bashki do të kërkojnë shtesë se Rama nuk u jep më shumë. Për kaq pranuan që t’i shtyjnë afatin një trupe vetingashësh të akuzuar për kapje politike, dy standarte e korrupsion.

Shqiptarët nuk fitojnë asgjë nga ky pazar.

Madje në nxitim që të arkëtojnë çmimin, e kanë lënë që Hartën ta shpallin me nxitim më 10 shtator, pas konsultimeve në mes të vapës nëpër kafene.

Tregtia e ndershme e kafshëve të barrës nuk ka asgje të keqe, ama kur pazari është i pandershëm, populli e quan xhambazllëk.

Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.

Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.

Mund të jetë një imazh i teksti

About Redaksia

Check Also

Në dreq Ambasadorë memecë ndaj hajdutërisë mafioze

Ne dreq Ambasadoret memecë ndaj hajdurise mafioze te pandeshkuar te Rames e Veliajt dhe llafane …

Leave a Reply