Kalaja: Butrinti është shitur tek vila e Richard Hodges në Korfuz!

Aktivisti Aulon Kalaja komentoi në një takim të organizuar nga Sali Berisha dhënien me koncesion të Parkut Kombëtar të Butrintit. Kalaja deklaroi se avokatja e inceneratorëve rezulton anëtare e bordit që do të menaxhojnë Butrintin.

Më tej Kalaja i shtroi një pyetje publike ministres së Kulturës nëse Parku i Butrintit është shitur para disa vitesh tek vila e Richard Hodges në Korfuz.

Lidhur me këtë çështje, Kalaja dha se ka fakte e prova, por vendosi t’ia shtrojë fillimisht si pyetje publike ministres dhe qeverisë.

“Të japësh Butrintin me koncesion tek dy njerëz që kam pikëpyetje të mëdha, avokatja e inceneratorëve është tek bordi i Butrintit, shoqe e ngushtë e Elva Margaritit.

Richard Hodges, kreu i fondacionit, thotë se Butrinti e Saranda i janë lënë rastësisht Shqipërisë.

Ai që vendos në pikëpyetje sigurinë kombëtare, ne i japim Butrintin. Sovraniteti i Butrintit ka rënë për 10 vitet e ardhshme.

Kam një pyetje publike për Margaritin dhe ata që gatuan çorbën e Butrintit. A është e vërtetë që Butrini është shitur para disa vitesh në vilën e Richard Hodges në Korfuz?

Kam fakte për këtë, por po ia bëj pyetje publike kësaj radhe”, tha Kalaja.

About Redaksia

Check Also

Gazetarja denoncon skandalin tjetër/Drejtorët i dhanë vetes tenderin për prishjen e 22 pallateve

Ola Xama ka qenë e ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, ku foli …

Leave a Reply