2CC4AD1 Washington DC, United States, democratic party vice presidential nominee Kamala Harris in election campaign in Washington DC

Kamala Harris do të kandidojë për Presidente të SHBA

Kamala Harris, nënkryetarja e SHBA-së, ka rritur vizitat në shtetet kyçe dhe ka zhvilluar bisedime me grumbullues të lartë fondesh, ndërsa pretendimet se presidenti Biden do të shërbejë vetëm për një mandat, po shtohen.

Në një “ndryshim strategjie” ndërsa demokratë të tjerë të lartë fillojnë të ngrenë profilet e tyre në pritje që Biden të mos konkurrojë në zgjedhjet e 2024, Harris “dëshiron të shihet” më shumë, duke dhënë intervista dhe duke bërë vizita në shtetet e fushëbetejës, ndërsa duket se pozicionohet për një kandidim të saj në Shtëpinë e Bardhë.

Ish-senatorja e Kalifornisë, 57 vjeç, tërhoqi shumë vëmendje për t’u bërë zëvendëspresidentja e parë femër, e Azisë jugore, por ka luftuar për të qëndruar në qendër të vëmendjes.

Megjithatë, ajo duket se ka gjetur një mënyrë të re për udhëtime, duke realizuar tetë vizita të brendshme vetëm tani në korrik, dyfishi i numrit të çdo muaji tjetër në detyrë. Ajo ka mesatarisht tre udhëtime të brendshme në muaj këtë vit, duke mos përfshirë fluturimet për në Kaliforni në fundjavë, kur zakonisht nuk ka angazhime publike.

‘Shpërthimi’ i aktivitetit të saj po ngre dyshime mes anëtarëve të partisë dhe vjen pasi disa guvernatorë demokratë duket se kanë filluar testimin e ujit për garat e tyre të vitit 2024.

Vendimi i Gjykatës së Lartë të muajit të kaluar kundër të drejtës kushtetuese për abortin i ka dhënë Harris një çështje të re për të mbrojtur, pasi ajo bëri përparim të ngadaltë në trajtimin e migracionit në kufirin me Meksikën, një detyrë që i ishte dhënë nga Biden në fillim të administratës.

Udhëtimet e saj këtë muaj përfshinin shtetet e rëndësishme të lëvizjes së Floridës, Pensilvanisë dhe Karolinës së Veriut.

“Kam në plan të udhëtoj nëpër vendin tonë, të flas me njerëz, të dëgjoj njerëz,” tha Harris.

Harris ka mbajtur takime të fundit private me të paktën tre mbështetës të rëndësishëm, të cilët ndihmuan në organizimin e fushatave të saj të suksesshme në Kaliforni për të qenë prokurore e qarkut dhe prokurore e përgjithshme dhe për të arritur në Senat, raportoi CNBC.

Këto përfshijnë të paktën dy miq të pasur: Vanessa Getty, gruaja e Billy Getty, një trashëgimtare e familjes Getty; dhe Laurene Poëell Jobs, një biznesmene miliardere dhe e veja e bashkëthemeluesit të ndjerë të Apple, Steve Jobs.

Geti dhe familja e saj mblodhën fonde për kandidimin e pasuksesshëm të Harris për nominimin e Demokratëve në 2020.

Isenberg argumentoi se tërheqja formale e Biden nga gara e vitit 2024 do të shpëtonte vendet e demokratëve, me republikanët që pritet të rimarrë Dhomën e Përfaqësuesve dhe ndoshta edhe Senatin.

“Zgjedhjet afatmesme të këtij nëntori do të kenë të bëjnë me çështje kyçe dhe cilësinë e kandidatëve individualë sesa meritat e presidencës së Biden dhe nëse votuesit mendojnë se ai duhet të kandidojë përsëri,” shkroi ai.

Më shumë se 13 zyrtarë të lartë janë larguar nga zyra e Harris mes raporteve se është e vështirë për të punuar me të, duke përfshirë, këtë muaj, Meghan Groob, shkrimtarja e saj kryesore e fjalimit që u bashkua në prill në vend të Kate Childs Graham, e cila u largua në shkurt.

Biden ka thënë publikisht dhe privatisht se ai synon të kërkojë një mandat të dytë.

Harris muajin e kaluar tha: “Presidenti ka ndërmend të kandidojë dhe nëse e bën, unë do të jem shoku i tij i biletës. Ne do të vrapojmë së bashku.”

About Redaksia2

Check Also

Konservatorët fitojnë mandatin e tretë qeverisës në zgjedhjet në Kroaci

Partia konservatore në pushtet e Kroacisë, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) e udhëhequr nga kryeministri Andrej …

Leave a Reply