Profesori në Beograd: Pse amerikanët ndihmojnë Vuçiçin kur ai bën rrëmujë në rajon?

Profesori i Fakultetit Filozofik në Beograd Nikola Samarxhiç është ndjerë i tronditur nga deklaratëa e Vladimir Gjukanoviçit, anëtar i shquar i Partisë Progresive Serbe (SNS) të Aleksandër Vuçiçit, i cili dje në profilin e tij në Twitter ka shkruar se “i duket se Serbia do të detyrohet të fillojë denazifikimin e Ballkani”.

Ky mesazh u perceptua në rajon si një kërcënim i hapur i regjimit në Beograd për fqinjët e tij, sepse presidenti rus Vladimir Putin e përdori pikërisht këtë argument si justifikim për të sulmuar Ukrainën.

“Kërcënimet si ky janë të destinuara për atë publik të homogjenizuar, pasi Serbia më 1 gusht do të përballet sërish me iluzionet e saj se Kosova është pjesë e Serbisë dhe Serbia është pjesë e Rusisë”, tha Samarxhiç.

Sipas tij, nëse Serbia do t’i sulmojë fqinjët e saj, kjo është një pyetje për diplomatët amerikanë “të cilët po e ndihmojnë Vuçiçin përderisa ai krijon rrëmujë në rajon”: William Montgomery, Richard Grenell, Cameron Munter…

“Ata janë aq të rëndësishëm për të sa të gjithë agjentët rusë së bashku. Nëse Beogradi do të sulmojë Prishtinën, si Moska Kievin, është kaq e paimagjinueshme, pas ndërhyrjes së NATO-s në vitin 1999,” vuri në dukje ai.

Referuar kastës udhëheqëse të Beogradit, Samarxhiç tha se “ata së bashku e lënë Serbinë dhe fqinjësinë pa perspektivë evropiane dhe euroatlantike dhe e kthejnë atë në një gjendje mendore të ngjashme me atë të fundit të viteve ‘80-të”.

About Redaksia

Check Also

Kryetari i Shoqatës Shqiptaro-Italiane: Rama mund të mashtrojë në Greqi, por me ne s’i ecën!

Kryetari i Shoqatës Shqiptaro-Italiane Abruzzo, Luan Hallulli ka komentuar takimin që kryeministri Edi Rama zhvilloi …

Leave a Reply