Stoltenberg paralajmëron Vuçiç: NATO do të ndërhyjë nëse rrezikohet Kosova

Kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg bën me dije se ka folur me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç për tensionet në veri të Kosovës.

Me anë të një postimi në rrjetet e tij sociale, kreu i NATO-s pohon se të gjitha palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë. Ai shton se NATO dhe KFOR qëndron i gatshëm të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, bazuar në OKB-në e saj mandati.

“Fola me Presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç për tensionet në veri të Kosovës. Të gjitha palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja dhe të zgjidhin dallimet përmes diplomacisë. NATO dhe KFOR qëndron i gatshëm të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti, bazuar në mandatin e tyre nga OKB”, shkruan Stoltenberg.

About Redaksia

Check Also

Tronditet Shkupi, këngëtari vritet pas përplasej me armë!

Shkupi është tronditur nga një ngjarje e rëndë mbrëmjen e djeshme, ku një persona është …

Leave a Reply