Rama, tre pagesa nga 627 milionë lekë brenda muajit për inceneratorin që nuk ekziston

Partia Demokratike ka vijuar dhe sot pyetësorin për aferën e inceneratorëve. Deputeti i PD Luan Baçi doli sot nga Inceneratori i Fierit ku tha se dyshja Rama-Subashi autorizuan miliona euro për persona në kërkim dhe një incenerator që nuk funksionon.

Ai deklaroi se Rama-Balluku paguan 3 herë nga 627 milionë lekë brenda datës 1 Gusht për inceneratorin e Fierit. Boçi pyeti se meqë Zoto dhe Gugallja janë me urdhër arresti ndërkombëtar, ku jua dërguan ato 2 milionë euro brenda ditës?

DEKLARATA E PLOTË
Qytetaret e Fierit e dine mire se, personin qe dyshja Rama-Subashi autorizuan per firmosjen e cdo gjeje qe kish te bente me inceneratorin e Fierit, fillimisht e emeruan Drejtor te Pergjithshem te Albpetrol, e pak muaj me pas e arrestuan.

POR qytetaret e Fierit u cuditen kur mesuan se miliona euro po paguhen per persona ne kerkim nderkombetar, nderkohe qe inceneratori nuk funksionon.
Vazhdojme edhe sor me disa pyetje per SPAK:
1. Pse Rama-Balluku paguan 3 here nga 627 milione, leke brenda dates 1 Gusht, per inceneratorin e Fierit? Ku eshte inceneratori i Fierit qe duhej te ish dorezuar me celesa ne dore sipas kontrates se fshehte?

2. Meqe Zoto dhe Gugallja jane me urdher arresti nderkombetar, ku jua derguan ato 2 milion euro brenda dites?

3. Pse u nderrua 3 here, me shpejtesi e pa asnje debat ne keshillin bashkiak, vendi i ndertimit te inceneratorit? A u mor mendimi i komunitetit, gje qe eshte e detyrueshme ligjerisht?

4. A po hetohet per falsifikimin e procesit dhe dokumentacionit?
(Ligji detyron studime te detajuara per ndikimin ne mjedis. Eshte falsifikim dokumentacioni nese perdor letrat e vendit 1 edhe per vendin 2 edhe per vendin final 3. Ligji detyron edhe publikimin e te dhenave teknike te impiantit qe do ngrihet per te pare demin ne shendet te banoreve. Deri me sot mungon cdo e dhene teknike se cfare impianti po krijohet).

5. Çfare behet me mbeturinat, qe jane depozituar deri tani prane inceneratorit? A do te digjen keto pas disa vitesh ne incenerator? Apo do te inkapsulohen aty? Po me mbetjet shumevjeçare te fusha e vjeter e grumbullimit, qe premtuan se do të digjen? Pse i mbuluan me dhe pasi deshtuan ti djegin ne vend me tentativen e vitit te shkuar?

Keto pyetje shume te thjeshta per shqiptaret, por behen shume komplekse per drejtesine e kapur nga Edi Rama.
PD po deshmon cdo dite permes rubrikes “5 Pyetje per inceneratoret” se Rama-Ahmetaj-Agaci-Veliaj-Subashi po ndajne 430 milion eurot e vjedhura me sekseret e tyre Zoto-Mertiri-Gugallja.

Kur inceneratoret nuk shihen, pronaret e tyre ne letra jane ne kerkim, miliona euro vazhdojne te shperndahen, ju te nderuar shqiptare si mendoni: ku shkojnë parate?

About Redaksia2

Check Also

Afera “5D”/ Këlliçi: Prokurori Braho po kursen kreun e organizatës kriminale Erion Veliaj!

DEKLARATA E ANËTARIT TË KRYESISË SË PD, BELIND KËLLIÇI: Të nderuar qytetarë, Po bëhen tashmë …

Leave a Reply