Abuzimi dhe vjedhja me urën në Fier-Seman

Luan Baçi

KM me i deshtuar, me i pa afte dhe shume hajdut, vazhdon propaganden dhe genjeshtrat me “investimet” e tij, gjoja per te miren e komuniteteve te zonava, por qe ne fakt, pas çdo investimi, fshihen interesa oligarkesh dhe perfitime te pushtetareve lokale, qendrore dhe njerez afer KM!

” Punimet per uren e madhe, pjese e rruges Fier Seman, thot KM, po perparojne dita dites dhe se ketu ka nisur, jetesimi i nje plani te ri zhvillimi”

Banoret e zones denoncojne dhe po ngren zerin fort, se ky
Investimi, u krye ne funksion te nje projekti ndertimi eolienesh, ( prodhim i energjise me ane te eres ) ne te cilin sipas te dhenave te besueshme, jane ortak pushtetare lokale, qendror dhe biznesmen afer KM!

Ura, nuk ka qen fare, ne projektet e bashkis, apo qeveris, por lindi si nevoj, per kalimin e helikave te eolieneve, te cilat jane struktura shume te gjata dhe nuk mund te kalonin ne uren ekzistuese edhe pse para pak kohesh eshte investuar ne uren ekzistuese te Hoxhares!

Investimi per uren e re, ka qen ne fillim 2.5 milion euro nga tabela e afishuar e investimit, por tashme tabelen e kane hequr dhe nuk dihet se sa para realisht ka thithur ky investim.

Pas protestave te banoreve te kesaj zone, para disa kohesh per segmentin e rruges nga ura e Hoxhares deri ne plazhin Seman, bashkia per tu hedhur hi syve banoreve te kesaj zone realizoi nje arnim te rruges, me nje ivestim prej 240 milion lek te vjetra sepse pretendonte se nuk kishte para!

Por 6 muaj me vone hedh 2.5 milion euro, per nje investim qe nuk ishte thuajse fare i nevojshem!

Banoret pyesin!
Ku dhe si u gjeten leket kaq shpejte dhe kaq shume?

Pse nuk u perdoren keto lek, per riparimin e rruges nga Ura e Hoxhares deri ne Seman?

Nje segment rruge ky, shume i domosdoshem dhe me shume rreziqe, per qytetaret, jo vetem te zones, por edhe per gjithe Fierin?

Ura e re, nuk ben asgje me teper se ura ekzistuese per banoret dhe ky investim i KM eshte per ate qe vet KM verteton:

” jetesimin e nje projekti te ri zhvillimi”

Projekt i oligarkeve dhe pushtetareve te KM dhe te vet Rames!

Kjo ure do tu sherbej
” investitoreve strategjik” te KM dhe jo banoreve te zones!

Ketyre te fundit tashme, kane filluar tu marrin edhe tokat, qe kane pasur me qira shume vjeçare nga Bashkia Fier, dhe qe i perdornin per kullota per blegtorine qe ata
mbareshtronin!

Bashkia Fier, ne menyre te njeanshme dhe me arrogance ju ka prishur kontratat per tu marre tokat, per kete qellim dhe si pasoje, shume blegtore te kesaj zone, po shesin bagetit te detyruar dhe ngelen ne mes te kater rrugeve!

Ardian Sema dhe Pandi Sema jane dy shembuj konkret qe u larguan nga stani i tyre, pasi Bashkia ju mori token qe kishin 30 vjet qe paguanin qira dhe u detyruan te shesin bagetit se toka i duhet bashkise per vete dhe oligarket e KM, per investimin per prodhimin e energjise me ane te eres!

Çdo investim dhe çdo pune e kesaj qeverie dhe ketij KM, behet me qellime te caktuara, perfitimi dhe korrupsioni dhe si çdo here, behen te gjitha perpjekiet propagandistike per ta shitur si investim per qytetaret dhe komunitetet e zonave perkatese!

Propagande bajate dhe e dale boje tashme!
Qytetaret shqiptare nuk jane budallenj ashtu si ju i konsideroni!
Eshte e shpejte dita qe do te jepni llogari, mos e harroni kete!

Ketu keni postimin mbreslenes te KM!

About Redaksia2

Check Also

Berisha i kujton Yuri Kim çfarë ndodhi në ’97: Një ambasadore u largua, por jo SHBA

Kryetari i PD, Berisha i kujtoi ambasadores Yuri Kim se nuk ka pasur asnjë ndërprerje …

Leave a Reply

Your email address will not be published.