Papa Françesku paralajmëron rrezikun e “katastrofës bërthamore” në Ukrainë

Papa Françesku ka bërë thirrje për “hapa konkretë” për dhënie fund të luftës në Ukrainë, në mënyrë që të parandalohet rreziku i një kastastrofe bërthamore në centralin bërthamor në Zaporizhja. Centrali bërthamor në këtë qytet ukrainas është më i madhi në Evropë.

Agjencia Ndërkombëtare për Energji Atomike, ka thënë se do të vizitojë centralin në ditët në vazhdim, nëse kanë sukses bisedimet për të fituar qasje.

Rusia dhe Ukraina kanë akuzuar vazhdimisht njëra-tjetrën për sulme në këtë central.

Moska e ka marrë kontrollin e centralit pak pas nisjes së luftës.

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje vazhdimisht për çmilitarizim të zonës bërthamore.

“Shpresoj se do të merren hapa konkretë për t’i dhënë fund luftës, dhe për të shmangur rrezikun e një katastrofe bërthamore në Zaporizhja”, ka thënë Papa para audiencës që mbledh çdo javë.

Ai e ka bërë këtë fjalim në ditën kur Ukraina shënon 31-vjetorin e pavarësimit nga ish-Bashkimi Sovjetik.

Në po këtë ditë mbushen gjashtë muaj prej nisjes së luftës së Rusisë në këtë shtet.

Gjatë shënimit të Ditës së Flamurit Kombëtar të Ukrainës. Kiev, 23 gusht 2022. Ukraina më 24 gusht shënon 31-vjetorin e pavarësisë nga ish-Bashkimi Sovjetik.

Papa Françesku e ka konsideruar luftën si “çmenduri”.

“Të pafajshmit e paguajnë luftën, të pafajshmit”, ka thënë ai.

Papa Françesku ka thënë se tregtarët e armëve që përfitojnë nga lufta janë “delikuentë që vrasin njerëzimin”.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra./Rel

About Redaksia

Check Also

Tronditet Shkupi, këngëtari vritet pas përplasej me armë!

Shkupi është tronditur nga një ngjarje e rëndë mbrëmjen e djeshme, ku një persona është …

Leave a Reply