Kryetarja e PD Mat, takime me banorët e Xibër Hanë, Bushkash dhe Gurrë

Kryetarja e PD Mat, Denisa Vata ka zhvilluar takime me banorët e Xibër Hanë, Bushkash dhe Gurrë. Vata shprehet se, banorët e Xibër Hanëngritën shqetësimin për mungesën e ujit vaditës, pasi ka 4 vjet që në kanalin vaditës nuk ndërhyhet nga Bashkia Klos, megjithëse numri i punonjësve në Njësinë Administrative është dyfishuar.

“Sot ne takim me banoret e Xiber Hane. Nje vend i njohur per prodhimin e perimeve, kryesisht domates, patates dhe fasules.

Banoret ngren shqetesimin per mungesen e ujit vadites, pasi ka 4 vjet qe ne kanalin vadites nuk nderhyhet nga Bashkia Klos, megjithese numri i punonjesve ne Nj.Administrative eshte dyfishuar.

Gjithashtu banoret hasin pengese per te dale ne treg, ku shpesh edhe jane gjobitur nga Policia e Shtetit.

Po ashtu Vata ka zhvilluar një takim dhe ka bashkëbiseduar edhe me disa nga banorë të fshatit Bushkash”, shprehet Vata.

“Sot gjate nje bashkbisedimi me disa nga banoret te fshatit Bushkash, ku shprehin shqetesimin per ujin vadidets,qe ka qene historikisht ne funksjon ,ndersa kete vere si rezultat i keqmenaxhimit dhe largimit nga puna personin pergjegjes per mirbajtjen e knanalit vadites ,ankohen per thatesiren .

Kjo ka ndikur direkt ne te mbjlellat duke ulur prodhimin per banoret qe e kan burim jetese buqesine.Megjithese Bushkashi u klasifiku nga Rilindja ne projektin “100 fshatrat” turistik,sot rruget e fshatit jan ne gjendje te mjeruar,dhe ujin vadites qe e kan patur historikisht nuk e kan më”, shprehet Vata.

Kryetarja e PD Mat, Denisa vata ka zhvuilluar një takim edhe me banorëty e fshatit Gurrë ku ka diskutuar për problematikat e zonës, të lëna ne harresë nga Kryetari i Bashkisë Klos dhe qeveria Rama!

About Redaksia

Check Also

Gjermani del hapur kundër planit Rama-Vuçiç

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joern Rohde, ka thënë se qëndrimi i shtetit gjerman për …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *