Gazmend Bakiu: Tirana e 1944 konsiderohej një kopësht i lulëzuar

Tirana e 1944 konsiderohej një kopsht i lulëzuar. Që nga ai vit filloi një kasaphanë, që nisi që me hedhjen në erë të varrit të Nënës Mbretëreshë. Pastaj u hodh në erë xhamia e vjetër që simbolizonte fillimin e qytetit të sotëm të 1614 dhe pikërisht aty u ngrit monumenti partizani, për të dhënë që historia fillon me këtë.

Po të shkoni aty e të shikoni basorelievin anash është edhe një partizan me 3-gishta, simbol serb. Kur zoti Sakiqi ishte kryetar i Këshillit bashkiak u vendos një monument që rikujtonte themeluesin simbolik të qytetit, por pastaj e hoqën dhe e lanë pa emër.

About Redaksia

Check Also

Dokumentat e hakerave, dy ministra dhe dy deputetë të Ramës kontigjentë krimi

Spiropali, Peleshi, Kodheli dhe deputeti tjetwr i PS Luan Duzha janë kontigjentë krimi sipas dokumentave …

Leave a Reply

Your email address will not be published.