Pas agjentëve rusë në Gramsh, Rama: thotë se tani po sulmohet nga Irani

Rama thotë se po sulmohet nga Irani. Sulmi nga Irani vjen pasi Rama u sulmua më parë nga spiunët rusë në Gramsh. E çuditshme se si rusët dhe Irani sulmojnë vetëm Ramën dhe asnjë vend tjetër?

Sistemi i Menaxhimit të të dhënava, i njohur si sistemi TIMS ka rënë të premten pasdite pre e një sulmi kibernetik, që krijoi vështirësi në pikat kufitare për regjistrimin e shtetasve në hyrje dhe dalje.

Kryeministri Edi Rama në një postim në Twitter konfirmoi sulmin dhe tha se përgjegjës është i njëjti agresor që sulmoi sistemet online më 15 Korrik, Republika Islamike e Iranit.

“Një tjetër sulm kibernetik nga të njëjtët agresorë, tanimë të ekspozuar dhe dënuar prej vendeve aleate e mike të Shqipërisë, është shënuar mbrëmë mbi sistemin TIMS! Ndërkohë vazhdojmë punojmë përditë pa orar me aleatët për t’i bërë të papenetrueshme sistemet tona digjitale”.

About Redaksia

Check Also

Dokumentat e hakerave, dy ministra dhe dy deputetë të Ramës kontigjentë krimi

Spiropali, Peleshi, Kodheli dhe deputeti tjetwr i PS Luan Duzha janë kontigjentë krimi sipas dokumentave …

Leave a Reply

Your email address will not be published.