Vladimir Putin seen during the Navy Day Parade, on July, 31 2022, in Saint Petersburg, Russia.

Wall Street Journal: Ç’do të thotë dështimi i Rusisë në Ukrainë për Putinin dhe botën?

Wall Street Journal (WSJ) zbulon se humbjet e fundit nga forcat ruse në Ukrainë kanë zbuluar dobësi të rëndësishme në strategjinë e Rusisë që do të ndikojnë negativisht në imazhin e saj brenda dhe jashtë vendit, pavarësisht paralajmërimeve se liderët rusë nuk do të pranojnë të dalin si pala e mundur.

WSJ raporton se forcat ruse u detyruan të tërhiqen nga Kievi dhe rajone të tjera në Ukrainën veriore në prill, si dhe nga rajoni i Donbasit, përveç një tërheqjeje të fundit nga Kharkiv në lindje përballë një ofensive të ushtrisë ukrainase, në një kohë kur autoritetet ruse filluan ndarjen e pasaportave ruse dhe hapjen e shkollave që punojnë sipas kurrikulës ruse në Kharkiv.

Gazeta citon Thomas Graham, ish-drejtor i Komitetit të Rusisë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare nën Presidentin George W. Bush, të ketë thënë se “reputacioni i Rusisë ka marrë një goditje të konsiderueshme”. Ai shtoi se lëkundjet e Rusisë në Ukrainë do të ngrenë pyetje në lidhje me kapacitetin e Rusisë, fuqinë e saj në të ardhmen dhe nëse ajo do të jetë në gjendje të luajë rolin e një superfuqie në skenën globale.

Siç shpjegoi opozitari Ilya Ponomarev, shkruan gazeta, ajo që po ndodh aktualisht në vijën e parë konfirmon se Kremlini nuk është në gjendje të arrijë fitore të mëdha. Madje, nuk ka asnjë skenar të mundshëm për të arritur diçka që mund të quhet fitore, siç tha ai.

Kartat e forta

WSJ thekson se Rusia ende kontrollon pothuajse një të pestën e territorit të Ukrainës, nga të cilat ajo pushtoi shtatë për qind në 2014. Ajo gjithashtu vazhdon të synojë qytetet, termocentralet dhe urat me raketa dhe ruan opsionin e rritjes së konsiderueshme të numrit të forcave të saj të armatosura përmes mobilizimit të detyrueshëm, një lëvizje që nuk është aq popullore, pasi Kremlini ka konfirmuar më parë se një hap i tillë është jo në shqyrtim.

Gazeta shton se Moska mban në duart e saj edhe hartën e përdorimit të armëve bërthamore taktike, megjithëse një përshkallëzim i tillë do të ishte i mbushur me pasoja të paparashikueshme për vetë Rusinë.

WSJ thotë se problemet me të cilat përballet Rusia në luftën kundër Ukrainës kanë bërë që disa ekspertë të flasin se industria ushtarake ruse do të paguajë një çmim të rëndë për atë që po ndodh, sipas ish-komandantit të forcave amerikane në Evropë, Ben Hodges.

Kur SHBA shkatërruan “lehtësisht” pajisjet ushtarake të prodhuara nga Rusia në dy Luftërat e Gjirit, Moska e justifikoi atë me trajnimin dhe organizimin e dobët të ushtrisë irakiane. “Tani keni armë ruse të operuara nga ushtarë, pilotë dhe marinarë rusë, dhe ato gjithashtu po shkatërrohen”, tha ai.

Sipas gazetës, perceptimi i ri i dobësisë së Rusisë do të thotë se ajo do të gjejë më pak partnerë dhe aleatë ndërkombëtarë, në një kohë kur vendi po përballet me shtrëngimin e sanksioneve perëndimore që padyshim po ndikojnë gradualisht në ekonominë e saj.

Aleatët

Nga ana tjetër, duket se Kina dëshiron t’i japë Rusisë vetëm mbështetje verbale, ndërkohë që armët e avancuara perëndimore hyjnë në Ukrainë.

WSJ citoi Wang Huiyao, themeluesin e Qendrës Kërkimore të Kinës dhe Globalizimit në Pekin, të ketë thënë se prioriteti i Kinës sot është t’i japë fund konfliktit në Ukrainë, i cili ka prishur ekonominë globale, në vend që të ndihmojë Rusinë. Ai kujtoi gjithashtu se Pekini ka përsëritur vazhdimisht se mbështet sovranitetin dhe unitetin e Ukrainës.

Gjithashtu, presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ka uruar së fundmi Ukrainën për Ditën e Pavarësisë më 24 gusht dhe i ka uruar asaj një “qiell të qetë”.

Për Indinë, e cila është përmbajtur nga kritikat ndaj Moskës për luftën e saj kundër Ukrainës, prioriteti kryesor është ruajtja e aksesit në pjesët rezervë dhe municionet ruse. Një qëllim tjetër është të sigurohet që Moska të mos mbështesë Kinën në rivalitetin në rritje midis dy gjigantëve aziatikë.

Duke theksuar suksesin

Nga ana tjetër, Moska dëshiron të mburret me industrinë e saj ushtarake dhe performancën e ushtrisë së saj në Ukrainë. Putin, shpjegon WSJ, është mburrur vazhdimisht për armët ruse që mundësuan fitore të mëdha në Gjeorgji në 2008 dhe në Krime dhe Donbas në 2014, si dhe në Siri.

Gazeta thotë se fuqia ushtarake ka qenë burimi kryesor i legjitimitetit të brendshëm për regjimin e Putinit, veçanërisht pas dobësimit të ekonomisë, e cila lulëzoi në dekadën e parë të sundimit të tij dhe më pas ra në recesion pas ndërhyrjes ushtarake në Krime dhe Donbas në 2014.

Moska pretendon se “operacioni special” në Ukrainë po zhvillohet rreptësisht sipas planeve të hartuara për këtë qëllim dhe “humbja në Kharkiv” përshkruhet si një rishpërndarje e planifikuar për të lehtësuar “çlirimin e Donbasit”.

Sipas gazetës, ata që ndjekin këto ngjarje paralajmërojnë se Moska nuk do të pranojë të duket e dobët dhe e mundur, duke pasur parasysh se lufta nuk ka përfunduar ende. Gjithashtu, luftëtarët pro-rusë në Donbas po i bëjnë thirrje Presidentit Putin të largojë gjeneralët e tij dhe të marrë personalisht komandën e “luftës së shenjtë”, siç bëri Car Nikolla II në 1915 dhe Stalini në 1941. Madje mbështetës të tjerë i kanë bërë thirrje Putinit të deklarojë një mobilizim i përgjithshëm të civilëve për të shkuar në luftë ose për të sulmuar Ukrainën me armë bërthamore taktike.

About Redaksia2

Check Also

Maqedonia e Veriut bllokon nismën e “Ballkanit të Hapur”, Opozita: Ku lidhet Shqipëria me Serbinë?

Opozita maqedonase doli kundër nismës së ‘Ballkanit të Hapur’, duke bllokuar një marrëveshje në parlament. …

Leave a Reply

Your email address will not be published.