Urime Doktor!

Nga Alba KEPI

Jo lehte nje lider partie me nje karriere politike qe i ka kapercyer vitet e punes se profesionit te pare tij, arrin ta konservoj ende kete titull.
Ju ia keni dale!

I pelqen o jo disave, eshte nje nga vecantite qe ju ka dalluar mes politikaneve, qeveritare, kryeministrave, e Presidenteve te Shqiperise post komuniste!

Si me 1991 e sot me 2022 perkahes o kundershtare politike vazhdojne t’ju therrasin Doktor!
E mendoj se nuk eshte e rastesishme!

Pertej Profesionit tuaj, fjala Doktor vjen nga latinishtja, qe do te thote “mjeshter, mesues, te mesosh”.

E ju duan apo nuk duan kundershtaret tuaj, apo dhe hatersat tuaj, ju keni cfare t’ju mesoni!
78 vjecare sot keni energjine, kurajon, pjekurine e pasionin e nje 28 vjecari qe pas kapercimit te statusit se militantizmit rinor partiake, ndjehet gati te jete politikani qe arrin te realizoj idealet e tij!

Doktor ne statusin tuaj te pare politik, o duheshit o urreheshit (nga kundershtaret sigurisht) !

Sot ne kete status te ri historik politik partiak e kombetar, keni siguruar dicka me shume, duheni edhe nga ata qe dikur ndaj jush ishin indiferente!

E sot 78 vjecare mundet te rinovoheshit ne politiken tuaj duke i servirur atyre qe kishin paguar albitrin, nje humbje ne shtepine e tyre!

Te duheni nga indiferentet e te vazhdosh te duash nga ata qe dikur te kishin te idhull, do te thote se kundershtaret tuaj kane deshtuar gjate gjithe ketyre 10 vite qe keni munguar!

Rinovimi juaj i sukseshem politik, pasi eshte i sukseshem duan apo nuk duan hatersat, ka shkuar me pertej duke u kujdesur e ofruar e shpresuar kurim dhe atij te fundit ne rreshtin e shoqerise shqiptare, te harruarit qe askush nuk e degjoi, te aftin qe askush nuk e vleresoi!

Neo komuniste, socialiste, artiste, oficere, ushtarake, te papune, te pazanate, kane kaluar ne kete hierarki institucionale mbi 30 vjecare te demokracice.

Shumica nuk kujtohen as per profesionin e as per politiken por per deshtimin!

Ju ishin e vazhdojne t’ju quajne Doktor e pa dyshim sic thone latinet Mjeshter i politikes shqiptare!

Urime Doktor e paci miresine e suksesin e profesionit tuaj te sheroni dhe politiken e statusin e ketij vendi!

About Redaksia

Check Also

A po e pastron Ballën nga TIMS Taulanti?!

Nga Basir ÇOLLAKU Skandali i 2 gushtit 2023 ku u plaçkitën dhunshëm të dhëna sigurie …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *