Berisha thirrje të rinjve: Ngrihuni në protesta masive për vrasjen e Kurtit nga kriminelët me uniformë

Kryetari i PD, Sali Berisha foli për mediat jashtë sallës së Kuvendit, pasi atij nuk iu lejua që të fliste në foltoren e Kuvendit, ku kërkoi 1 minutë heshtje për të riun Lear Kurti. Berisha u bëri thirrje të rinjve të ngrihen në protesta masive për vrasjen e Lear Kurtit nga banda me uniform policie.

“Kriminelë me uniformë i morën jetën të riut Lear Kurti. Kjo është një vrasje shtetërore e shëmtuar, e banditëve të Edi Ramës dhe ministrit të tij të familjes, Çuçi.
Me këtë rast, unë i shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes së të riut Lear Kurti.
Por shpreh revoltën time më të fuqishme ndaj këtij akti kriminal të përsëritur të vrasësve me uniformë, për të cilët nuk ekziston asnjë lloj norme, ligji apo morali.
Ky është akti i disatë që vrasës me uniformë u marrin jetën të rinjve në rrugë, në makinat e policisë apo komisariat.
Ky akt shëmtuar është një dëshmi tjetër se Shqipëria qeveriset nga një bandë e udhëhequr nga Rama dhe miku i familjes, Çuçi.
Me këtë rast, u bëj thirrje të gjithë të rinjve të ngrihen fuqishëm në një protestë të madhe, të protestojnë kundër kësaj vrasje mizore, kundër kësaj vrasje me torturë, e kanë vdekur në makinën e policisë. E kanë çuar të vdekur në spital. Nuk kanë kryer as gjërat më minimale dhe siç e patë ju, parlamenti i tyre refuzoi të mbajë një minutë heshtje. Qëndroi në anën e vrasësve, jo të viktimës.
Edhe ky është një akt i shëmtuar. Nuk ka sesi, nuk janë rastësi këto përsëritje periodike.
Policia është e mbushur me vrasës dhe trafikantë, është e mbushur me patronazhistë kriminelë. Ndaj ndodhi këto.
Po të marrësh vrasjet nga policia në harkun 18-mujor, janë më të shumta se në SHBA dhe Europë të marra së bashku.
Ndaj këtu mbetet vetëm protesta dhe përballja me këta hajdutë për shpëtimin e jetës”, u shpreh Berisha.

 

About Redaksia

Check Also

OSBE/ODIHR rrëzon farsën e 14 majit: Blerje votash, presion votuesve…

OSBE-ODIHR ka publikuar sot raportin për zgjedhjet e 14 majit në Shqipëri. Në këtë raport …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *