Sot RD në pikat e shitjes në Tiranë

Nga Bledi KASMI 

Opozitarizmin donin ta mbysnin duke e shitur për pesë grosh tek regjimi me favore të ngjashme me ato që shërbejnë trotuareve.
Në fillim ndryshoi simbolin, zhduku historinë nga posterat e koridoreve të selisë, më pas eleminoi një nga një karrierat e politikanëve të PD dhe kur pa që nuk po e ndalnim, mbylli edhe të parën gazetë të opozitës antikomuniste në Shqipëri, me bekimin e shefit të tij që edhe publikisht ja kishte kërkuar këtë studiove mediatike.
Natyrisht kjo nuk ishte finalja, por ishte fillimi i fundit të vetë PD që kulmoi më pas me përjashtimin e themeluesit të PD, Sali Berisha dhe eleminimin e zgjedhjeve dhe votës së lirë në këtë vend.
Pinjollët e diktaturës kishin gjetur “kalin e Trojës” për tu hakmarrë ndaj forcës politike që i kishte pëmbysur.
Rreshteri i bindur i regjimit sot është turpi i historisë së këtij vendi. Kosto është mjaft e lartë. Një Parti-Shtet është instaluar ndërsa 700 mijë shqiptarë kanë ikur si dikur kubanezët nga Kuba për ti shpëtuar Kastros.
E kur prek fundin, aty nis edhe reagimi, transformimi, beteja dhe ringritja. Sot jemi në këmbë të gatshëm për t’iu përgjigjur me hir dhe pahir çdo padrejtësie që i është bërë qytetarëve të këtij vendi.
Fjala ishte e para.

About Redaksia

Check Also

Berisha: Nuk mund të pranojmë që ky Samit të konsiderohet si një mbështetje për Edi Ramën

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka folur nga podiumi i protestës së organizuar në …

Leave a Reply

Your email address will not be published.