Bashkëpronari i Manchester flet për shitjen e klubit dhe për Ronaldon

Bashkëpronari i Manchester United, Avram Glazer, ka folur për herë të parë që kur njoftoi se klubi mund të jetë në shitje. Media britanike Skynews i ka marrë një intervistë të shkurtër Glazer para shtëpisë së tij në West Palm Beach në Florida, ku ai foli për gjetjen e “alternativave strategjike” për klubin dhe gjithashtu iu përgjigj kritikave nga Cristiano Ronaldo.

Ai nuk u përgjigj kur u pyet se pse tani po mendonte të shiste, duke thënë vetëm se “bordi kaloi një proces” dhe vendosi se tani ishte koha për të shqyrtuar opsionet e tyre.

Klubi të mërkurën konfirmoi një ekskluzive të Sky News se po fillonte një rishikim për të rritur suksesin e klubit – i cili përfshinte shikimin e një shitje të mundshme.

Shumë tifozë të Mançester Junajtid kanë bërë një fushatë prej kohësh kundër pronarëve amerikanë të klubit dhe i kanë akuzuar ata për mungesë investimesh dhe duke e ngarkuar klubin me shumë borxhe.

Objektet e klubit, menaxheri Erik ten Hag dhe qëndrimi i Glazers u kritikuan gjithashtu nga Cristiano Ronaldo në një intervistë të fundit me Piers Morgan.

Thuhet se Glazers ishin të zemëruar me këto komente dhe Ronaldo këtë javë u largua menjëherë nga United me pëlqim reciprok.

Kur u pyet në lidhje me Cristiano Ronaldo, Glazer tha:

“Epo, unë do t’ju tregoj për Cristiano Ronaldon – ai është një lojtar i madh i Manchester United, vlerësoj gjithçka që ai ka bërë për klubin dhe i uroj atij fat më të mirë në të ardhmen”.

Ndërsa pyetjes së gazetarit pse CR7 u largua nga klubi, Glazer preferoi të mos përgjigjej.

Tifozët e lodhur të Mançester Junajtid do të shpresojnë se ditët më të mira mund të afrohen pas viteve të nën-arritjeve që kur Sir Alex Ferguson u tërhoq në 2013.

Megjithatë, përfundimi i pronësisë së tyre 17-vjeçare nga Glazers nuk është i garantuar.

Një shitje e pjesshme për investitorët e rinj, me para që po mblidhen për rizhvillimin e Old Trafford, është një rezultat i mundshëm, thotë redaktori i Sky City, Mark Kleinman.

Nëse Glazers tërhiqen tërësisht nga klubi, blerësit e mundshëm përfshijnë dhe miliarderin britanik Sir Jim Ratcliffe, një tifoz i klubit i lindur në Mançester.

About Redaksia

Check Also

Shaqiri flet për golin ndaj Serbisë

Xherdan Shaqiri padyshim është futbollisti më i madh shqiptar, nëse marrim parasysh karrierën e tij …

Leave a Reply

Your email address will not be published.