Mashtrimi miliarda dollarësh/ Mediat italiane: Këshilltari i ministres ortak me vëllain e Kryeministrit

Aktiviteti i mashtrimit përmes Call Centerave i këshilltarit të Ministres së Mbrojtjes në atë kohë Olta Xhaçka, u denoncua dy vite më parë nga mediat italiane të cilat raportonin se ortak në menaxhimin e qendrës së Milton Group të Kievit ishte Amant Josifi dhe Olsi Rama, vëllai i kryeministrit shqiptar Edi Rama në cilësinë e ortakut me Josifin.

Mashtrimi i këshilltarit të Ministres në atë kohë të Mbrojtjes Olta Xhaçka, u bë publik gjatë periudhës mars-dhjetor të vitit 2020 kur mediat italiane denoncuan skandalin ku ishte i përfshirë Amant Josifi dhe Olsi Rama, vëllai i kryeministrit shqiptar Edi Rama.

“Fabrika e mashtrimit: Kjo është ajo që qëndron pas telefonatave që ju ftojnë të bëni investime online”, kështu u  titullua dy vite më parë materiali i mbledhur nga një ekip gazetarësh ndërkombëtarë nga 23 vende, i cili arriti të zbulonte mekanizmat e këtij biznesi miliona dollarësh që forcat e policisë deri më tani nuk kishin arritur ta ndalonin.

“Milton Group i Kievit operon përmes një rrjeti qendrash thirrjesh: një në kryeqytetin ukrainas, një në Shqipëri, një në Gjeorgji dhe një në Maqedoninë e Veriut. Ka qindra operatorë dhe në çdo vend Milton Group ka gjithashtu miq, politikanë dhe zyrtarë të rëndësishëm. Qendra e thirrjeve në Tiranë, për shembull, menaxhohet nga Amant Josifi, një këshilltar zyrtar i ministrit shqiptar të Mbrojtjes dhe partner biznesi me vëllain e kryeministrit Edi Rama. Josifi konfirmon se ka administruar disa call center përpara se të merrte postin ministror, ​​por thotë se nuk ka pasur kurrë ndonjë partneritet apo marrëdhënie tregtare me Milton Group”.

Telefonata vjen në celular nga një numër italian ose anglisht.

Nga ana tjetër, një zë me theks të Evropës Lindore ofron mundësinë për të investuar në kriptomonedha me mirazhin e fitimeve përrallore.

Në realitet është një mashtrim gjigant, i cili i jep kompanisë një xhiro prej 70 milionë dollarësh, sipas shifrave të raportuara për punonjësit e Milton Group. Ndërkohë që viktimave u kushton humbjen e gjithë investimit.

Dhe mes viktimave ka edhe shumë italianë. Zyra që merret me klientët italianë kishte synime arkëtimi deri në 250 mijë euro në muaj.

Një mashtrim që nis nga Kievi, më saktë nga një zyrë në Mandarin Plaza, zemra e blerjeve luksoze në qendër të kryeqytetit ukrainas, ku është dhe Milton Group.

Galeritë e rrugës mbushen me njerëz që kërcejnë nga butiku në butik: Armani, Dolce & Gabbana është pjesa tjetër e modës që ka rëndësi.

Disa kate më lart, të mbrojtur nga një kordon rojesh të armatosura dhe kamera me qark të mbyllur, operatorët telefonikë “propozojnë” investime përmes një sërë faqesh tregtare online.

Ekipi i gazetarëve nga 23 vende të botës ka arritur të zbulojë mekanizmat e këtij biznesi miliona dollarësh që forcat e policisë deri më tani nuk kanë arritur ta ndalin.

Fabrika e Mashtrimit është një hetim i bazuar në qindra dokumente dhe video të fshehta të ofruara nga një sinjalizues për gazetën suedeze Dagens Nyheter.

Dokumentet, të ndara me qendrën e gazetarisë investigative Oçrp, u analizuan në Itali nga IRPI dhe La Stampa./ oranews/

About Redaksia

Check Also

7 familjet mafioze që u lajmëruan për arrestimet dhe loja e ndyrë e Dumanit për të shpëtuar Olsi Ramën

Sali Berisha Sot çdo opozitar pret me padurim fitoren ndaj një regjimi të pamëshirë, antishqiptar …

Leave a Reply