Pacienti Rama nuk është budalla

Çim PEKA

Pasi nuk sajoj dot nje tropojan kundershtar te Sali Berishes (qe ka me shumice) per te “zh’burreruar” te paprekshmin, u drejtua tek ”Zona e pare operative” ku ka nga ata qe para nderit dhe zakonit kane partine.
“I paprekshmi” qenka i prekshem.
Ky ishte mesazhi qe Rama dje kishte nevoje, ishte fiks dita kur ai do e arrinte qellimin me shpresen se lajmi do sfumohej nga samiti. Dhe mesazhi jepej.
Mesazh per ke?

a-Mesazh per bandat qe Sali Berisha u permend emrin. Dje u the atyre:
“Keni lejen time, po e prek une i pari, tani radha juaj”.
b-Mesazh per te vetet qe po e shantazhojne me nxjerrje skandalesh.
c-Mesazh per nderkombetaret qe “cubi” jam une e jo Berisha. Deri ketu nuk i kishte keq llogarite.

Ku gabove?
Ti nuk e kupton se ata qe i kane qendruar Sali Berishes pas edhe kur u vrane Azem Hajdarin ne oborr te shtepise se tyre, nuk i qendruan Berishes nga pas per interesa. Bandat gjithmone rrine pas qeverise. Ketej nga eshte Berisha, ne shumice me i rendesishem eshte miti se pagesa. Ke prekur mitin, prit reagimin. Afer mitit, te gjithe e dine qe as Gregu, as Osli nuk te dhimbsen. Ama vetja te dhimbset shume. E sigurte qe ti nuk do shkosh ne kafen e Parlamentit, do rrish me roje ne salle, do shtosh rojet kudo. Por mos rri i qete. Rendesi ka qe demokratet te marrin vendimin te te japin mesimin. Te tjerat rregullohen. Nuk ka Cuc e koke Rrumbullak qe te qeteson.

Berisha nuk mund ta bente aktin i pari, e bere ti. Faleminderit. Pas shpalljes “non grat”, kjo e deshmja ishte sherbimi me i madh qe i bete Sali Berishes. I bashkove njerzit prape rreth tij. Ti tregove qe ke shume informacion, qe Berisha eshte pa cuba rreth tij.
Gabove vetem ne dicka. Fuqia e Berishes nuk ka qene kurre tek cubat por tek ajo qe ai perfaqeson per njerzit. Ketu gabove.

Rendesi ka qe ai ta marre vendimin qe te te jape mesimin. Te tjerat jane te thjeshta.
Historia kur Ahmet Zogu iku dhe ja la Shqiperine pjellese se Miladinit dhe Dushanit nuk do te perseritet me.

About Redaksia

Check Also

Afera “5D”/ Këlliçi: Prokurori Braho po kursen kreun e organizatës kriminale Erion Veliaj!

DEKLARATA E ANËTARIT TË KRYESISË SË PD, BELIND KËLLIÇI: Të nderuar qytetarë, Po bëhen tashmë …

Leave a Reply