Prestigjozja “Bild” interviston Berishën: Nuk është sulm ndaj meje, por ndaj opozitës

E përditshmja “BILD” ka marrë në intervistë ish-kryeministrin Sali Berisha, një ditë pas sulmit që iu bë dje nga Gert Shehu, i cili e qëlloi me grusht në fytyrë. Në një prononcim të shkurtër, Berisha edhe njëherë fajësoi numrin një të qeverisë, Edi Rama duke e cilësuar sulmin jo si personal, por ndaj të gjithë opozitës në Shqipëri. Po ashtu, shtoi se ngjarja e fundit duhet t’u tregojë ndërkombëtarëve sesa i rrezikshëm është Rama.

ARTIKULLI I BILD: 

Vendi në Ballkan konsiderohet një shtet mafioz dhe dëshiron të anëtarësohet në BE. Samiti i djeshëm i Ballkanit Perëndimor në kryeqytetin shqiptar të Tiranës trajtoi anëtarësimin në BE të shteteve si Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Kreu i opozitës shqiptare Sali Berisha (78, Partia Demokratike) drejtoi një demonstratë pranë Samitit. Papritur dhe krejt papritur, Presidenti i parë i Shqipërisë u sulmua nga një bandit dhe u godit në fytyrë. Menjëherë truprojat i janë drejtuar sulmuesit duke e rrahur.

Për BILD, Berisha tha: Nuk ishte vetëm një sulm ndaj meje, por ndaj gjithë opozitës në Shqipëri. Vështirë se mund të jetë rastësi që të dërgohet një bandit kundër meje ndërsa kancelari gjerman po takohet me kreun e qeverisë sonë mafioze në Tiranë. Është koha që BE të kuptojë se sa i rrezikshëm është Edi Rama.

Berisha më herët pretendonte se sulmuesi ishte një informator i njohur i policisë kriminale. Për vite me radhë, Berisha, i cili e udhëhoqi vendin e tij nga komunizmi shqiptar i epokës së gurit në 1990 dhe u bë presidenti i parë jokomunist i vendit në 1992. Në Shqipëri vazhdojnë protestat e dhunshme. Berisha dhe Rama vazhdojnë të akuzojnë njëri-tjetrin për korrupsion. Berisha e konsideron Ramën përgjegjës ndër të tjera për faktin se Shqipëria konsiderohet tashmë një nga qendrat më të rëndësishme të trafikut të drogës në Evropë. Përveç kësaj, Berisha akuzon Ramën se socialistët blejnë vota në zgjedhje me ndihmën e mafies. Rama, i cili ishte në kontakt të ngushtë edhe me deputetë të rinj të CDU-së në Gjermani, e mohon këtë.

Rama zëvendësoi Berishën si kryeministër në vitin 2013, pasi ai mbante postin e kryeministrit që nga viti 2005. Deri në vitin 2013 ai kishte qenë edhe në krye të Partisë Demokratike (PD). Pas një disfate elektorale nga socialistët e Ramës, Berisha dha dorëheqjen nga drejtimi i partisë. Në maj të këtij viti ai u rikthye në kryesinë e partisë pasi rrëzoi pasardhësin e tij dhe studentin politik Lulzim Basha (48). Basha u konsiderua shumë pro-qeveritar nga Berisha dhe demokratë të tjerë me ndikim. Berisha vijon të akuzojë Ramën se ka vendosur në listën e zezë të SHBA. Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) vërteton vazhdimisht se Shqipëria ka deficite serioze në zgjedhje, luftë kundër korrupsionit dhe demokratizim.

About Redaksia

Check Also

Afera “5D”/ Këlliçi: Prokurori Braho po kursen kreun e organizatës kriminale Erion Veliaj!

DEKLARATA E ANËTARIT TË KRYESISË SË PD, BELIND KËLLIÇI: Të nderuar qytetarë, Po bëhen tashmë …

Leave a Reply